At Kestanesinin Faydaları

Uzun sapları, adeta çiçeği andıran görünümü ile ön plana çıkan at kestanesi, kış aylarında yapraklarını döken, ağaç ya da çalı formundaki bir tür olma özelliği taşıyor. Hint at kestanesi, beyaz çiçekli at kestanesi, kırmızı at kestanesi gibi farklı çeşitleri bulunan bu tür, Sapindaceae ailesine ait olan Aesculus cinsine üye bir meyve olarak, sağlımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

At kestanesinin faydaları başlıklı bu yazımızda at kestanesi ne işe yarar? At kestanesi yağının faydaları nelerdir? vb. bu meyveye dair merak ettiğiniz tüm soruları kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, at kestanesine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

At Kestanesi Ne İşe Yarar?

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan at kestanesinin en önemli yararlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Enfeksiyonları gideriyor

Bakteri ve mikropların neden olduğu pek çok enfeksiyonu giderme özelliği bulunan at kestanesi, bu özelliği sayesinde vücudumuzu toksinlerden arındırıyor. Detoks etkisi göstererek, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere çoğu hastalığa yakalanmaktan bizleri ciddi anlamda koruyor.

 • Cilt gözeneklerini sıkılaştırıyor

At kestanesinden elde edilen mucizevi bir cilt bakım yağı olan at kestanesi yağı, doğal bir peeling etkisi göstererek, önce cildimizi kir ve kalıntılardan arındırıyor ardından da cilt gözeneklerimizi tıpkı güçlü bir tonik gibi küçültüyor. Geniş gözeneklerinizden şikayetçiyseniz, at kestanesi yağını tonik olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • Soğuk algınlığına iyi geliyor

At kestanesinin birtakım işlemlerden geçmesi sonrasında elde edilen at kestanesi çayı, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletiyor. Üst solunum yollarını açarak ve yumuşatarak, grip ve nezleyi atlatmanızı sağlıyor. Ayrıca kış aylarında tüketilen at kestanesi çayı, soğuk algınlığına yakalanma olasılığınızı da düşürüyor.

 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Son derece güçlü bir antioksidan olan at kestanesinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bulunuyor.

Bu özelliği sayesinde kanser başta olmak üzere ciddi hastalıklarla yüzleşme riskimizi de düşürüyor. Vücudumuzun hastalanmasına neden olan etmenlerle savaşarak, hastalıklara karşı koruyucu bir bariyer görevi üstleniyor.

 • Ciltte leke oluşumunu önlüyor

Ciltte bulunan lekelerle savaşan at kestanesi yağı, bir yandan da güneş yanığı başta olmak üzere cildimizde yeni leke oluşumunu da önlüyor.

Aynı zamanda sarkan cildi toparlayarak, cildin daha esnek olmasına yardımcı oluyor.

 • Ağrılara iyi geliyor

Başta romatizmal ağrılar olmak üzere romatoid artrit, fibramiyoloji vb. romatizma çeşitlerinin yol açtığı kas ve eklem ağrılarını hafifleten at kestanesi yağı, mükemmel bir ağrı kesici olarak kabul ediliyor.

Romatizma ya da farklı nedenlerden kaynaklanan ağrıların tedavisinde doktorunuzun da görüşünü aldıktan sonra at kestanesi yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Varis oluşumunu önlüyor

İlerlediği ve zamanında tedavi edilmediği takdirde kan pıhtılaşmasına ve damar tıkanıklığı gibi daha ciddi sorunlara yol açan bir sağlık sorunu olan bacaklarda varis oluşumunu da önleyen at kestanesi, kılcal damar tedavisinde de üstün bir başarı gösteriyor.

Bacaklarınızda varis söz konusuysa doktorunuzun da önerisi ve onayı üzerine bacaklarınıza at kestanesi yağı ile her gün düzenli olarak masaj yapabilirsiniz.

At kestanesinden ağrıları gideren krem nasıl yapılır?

Geleneksel tıpta ağrıları gidermek amacıyla uzun yıllardır kullanılan at kestanesi kremini aktarlardan ya da internet üzerinde bitkisel krem satışı gerçekleştiren profesyonel sitelerden temin edebileceğiniz gibi evinizde kendi kreminizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Peki, at kestanesi kremi nasıl hazırlanır?

 • Yarım kilo at kestanesi meyvesini öncelikle soyun, sonra da bir havan yardımıyla bu meyveleri güzelce dövün.
 • Ardından uygun bir şişeye dövdüğünüz meyveleri aktarın. Üzerine bir miktar alkol ilave edin.
 • Elde ettiğiniz bu kremi 20 gün boyunca güneş görmeyen, serin bir ortamda muhafaza edin.
 • Hazırladığınız bu kremi her gün düzenli olarak günde bir sefer vücudunuzda ağrıyan yerlere sürün.
 • Birtakım yan etkilerle karşılaşmamak adına at kestanesi yağı kullanımında doz aşımına kaçmamaya özen gösterin!

Bu yazımızda at kestanesinin ve at kestanesi yağının faydaları ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Bu mucizevi meyveyle en yakın zamanda tanışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. At Kestanesinin Faydaları için yorumda bulun

  At Kestanesinin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak At Kestanesinin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.