Nane Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Nane yağı uçucu yağ kategorisinde yer alan bir yağdır. Nane yağının faydaları arasında en dikkat çeken ise ferahlık hissi vermesi ve cildinize sürdüğünüz zamanlarda eğer ağrıyan kaslarınız varsa bu kasların ağrılarını yatıştırmasıdır. Aynı zamanda sindirim sisteminizi yatıştırma ve ağız kokunuzu önleme gibi özellikleri de vardır. Anti-mikrobiyal olması bu özelliklere sahip olmasını sağlamıştır.

Nane yağını cilde sürerek veya ağız yoluyla kullanabilirsiniz. Nane yağı lavanta yağıyla beraber dünyada en çok yönü bulunan uçucu yağlardan birisidir. Tam kapasiteli bir şekilde erki edemediği çok az zihin, sağlık ve vücut meselesi olduğunu söyleyebiliriz.

Nane Yağının Faydaları Nedir?

Nane yağının faydaları şu şekildedir:

- ağrılarının azalmasında yardımcı olur.

-Sindirim sorunları yaşıyorsanız bu sorunların yatışmasında yardımcı olur.

-Ağız kokusunu tazeleme özelliğine sahiptir.

-Baş ağrılarınızı hafifletir.

-Zihinsel odaklanmanızın gelişmesini sağlar.

-Anti-Mikrobiyal özelliği sayesinde sizleri birçok mikroptan korur.

-Solunum borunuzun temizlenmesine yardımcı olur.

-Enerji artırıcı özelliği vardır.

-Kas gevşetici etki yapar.

Baktığımız zaman nane yağının herkesin kesinlikle kullanması gereken bir yağ olduğunu görüyoruz. Gördüğünüz gibi herkeste oluşabilecek problemlerde oldukça faydalıdır.

Nane Yağının Kullanım Alanları

Sinüs bakımı: Nane yağı solunduğu zaman gırtlağın, sinüslerin ve boğazın rahatlamasını sağlar. Balgam sökücü olarak görev yapan nane, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüzit ve hastalıklarında rahatlamaya yardımcı olur.

Kas ağrılarının azalmasını sağlama: Nane yağı çok etkili bir kas gevşeticiyle ağrı kesicidir. Sırtınız ağrıyorsa kasları yatıştırmak için başınız ağrıyorsa ağrısını gidermek için kullanabilirsiniz.

Açlık Hissini Azaltır: Nane yağını soluduğunuz zaman kendinizi daha enerjik hissedersiniz ve açlık hissinde büyük bir azalma olur. Yemek yemeden önce şakaklarınıza, göğsünüze nane yağı damlatmak iştahınızı azaltacaktır.

Eklem tedavileri: Eklem ağrılarınız için nane yağını lavana yağıyla karıştırarak kullanırsanız kendinizi buz banyosu yapmış gibi hissedebilirsiniz. Fakat vücudunuzun kuru ve sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Doğal enerji verir: Piyasada yer alan tehlikeli enerji içeceklerine bir alternatif olarak içerisinde toksik olmayan naneden birkaç nefes almanız size enerji verecektir. Uzun yolculuklarda, okul gibi artıran zamanlarda nane yağı sizi rahatlatır.

Şampuanınızın Özelliklerini Geliştirin: Zihninizi canlandırmak, uyanmak, kafa derinizi uyarmak için şampuanınıza 2 – 3 damla nane yağı katabilirsiniz. Nane bit ve kepek temizleme konusunda da etkilidir.

Dikkat Eksikliği: Konsantrasyon gerektiren bir çalışma yapacağınız zaman dilinizin altına, göğsünüze veya burnunuzun alt kısmına nane yağı damlatarak odaklanmanızı daha iyi seviyeye getirebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Nane Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları için yorumda bulun

    Nane Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nane Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları için ilk yorumu yapabilirsin.