Ayak ağrısına ne iyi gelir?

Parmak uçları, topuklar, bilek veya aşil tendonu olmak üzere ayağın hemen her yerinden etkisini gösterebilen bu ağrının ne zaman geleceğini kestirebilmek mümkün olmuyor.

Hemen her yaş grubundan insanları etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biri ayak ağrısıdır. Parmak uçları, topuklar, bilek veya aşil tendonu olmak üzere ayağın hemen her yerinden etkisini gösterebilen bu ağrının ne zaman geleceğini kestirebilmek mümkün olmuyor.

Ağrının sebebi ise çeşitlilik gösterebiliyor. Rahat olmayan, dar veya çok geniş ayakkabılar giymekten tutun uzun süren yürüyüşlere kadar birçok farklı etken söz konusu. Yaşın ilerlemesi, ayakta çok fazla durmak gibi tetikleyici durumlar da cabası. Bunların ötesinde kesilmeyen ayak tırnakları, mineral eksikliği ve diyabet de bu rahatsızlığın meydana gelmesine yol açabilir.

İsterseniz biraz da ayak ağrısını dindirmek için başvurabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Sıcak ve soğuk su

En etkili ayak ağrısı tedavi yöntemlerinden biri sıcak ve soğuk suyu birlikte kullanmaktır. Sıcak su ayaktaki kan akışını hızlandırır, soğuk su ise iltihaplanmayı tedavi eder.

Boş bir kova veya leğeni ayak bileği seviyesinde soğuk suyla doldurun. Yakınınızda da bir sürahi kadar sıcak su bulundurun. Rahat bir sandalyeye oturduktan sonra ayağınızı soğuk suya sokun. 3 dakika boyunca bekledikten sonra aniden sıcak su dökün. Bunu 2-3 kez tekrarlayın ve en sonda da soğuk suyla seansı bitirin.

Bir diğer seçenek ise sıcak su torbası ve paketlenmiş buz ile bu yöntemi uygulamak olacaktır.

Sirke

İltihaplanmayı gideren sirke, diğer birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ayak ağrısında da işe yarar. Ayak ağrısını dindirmek için sirkeyi şu şekilde kullanabilirsiniz:

  • Leğeni sıcak suyla doldurun. İki yemek kaşığı kadar sirke ekleyin. Dilerseniz deniz tuzu da ekleyebilirsiniz. 20 dakika boyunca ayağınızı dinlendirin, daha sonra kurulayıp ayağınızı çıkarın.
  • Alternatif olarak su ve sirkeyi eşit miktarda karıştırıp farklı kaplara boşaltın. Birini soğutun, diğerini ise ısıtın. Temiz bir havluyu soğuk suyla ıslatın, kurulayıp ayağınıza sarın. 5 dakika bekledikten sonra aynı işlemi sıcak su için de yapın. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlayın.

Buz

Ayaktaki ağrıyı dindirmenin en yaygın yollarından biri olan buz, plastik torba içinde kullanıldığı zaman gerçekten işe yarayabiliyor. Ancak buzun deriye 10 dakikadan fazla temas etmemesine dikkat edin, aksi takdirde vücudunuza fayda yerine zarar verebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ayak ağrısına ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Ayak ağrısına ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayak ağrısına ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.