Cevizin faydaları nelerdir?

Gerçek bir şifa kaynağı ve sağlıklı bir besin olan cevizleri düzenli olarak yemek kalp sağlığına inanılmaz faydalar sağlıyor. Sağlığa iyi gelmesinin yanı sıra kilo vermenize yardımcı olan, kansere karşı koruma sağlayan ve şeker hastalığının oluşmasını engelleyen ceviz uyku kalitenizi yükseltip beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına da katkı sağlıyor.

Bu muhteşem besin kaynağının en güzel faydalarını sizler için derledik. Okudukça size en yakın markete giderek bir kilo ceviz almanız işten bile değil.

Kalbe iyi gelir

Cevizin besin değeri, sağlıklı bir kalp için faydalıdır. Kardiyovasküler sistemin işlerliğini güçlendiren birçok faydalı besine ev sahipliği yapan ceviz, kalp hastalıkları riskini azaltmayı da başarıyor.

  • Yüksek derecede Omega-3’e sahip olması, kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
  • E vitamini kolesterolü azaltır.
  • Gallik ve ellagik asit sayesinde antioksidan işlevini görür, yaşlanma belirtilerini azaltır.
  • Potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi vücuda faydalı mineralleri sayesinde kalp sağlığına iyi gelir.
  • Vücuttaki kan akışını düzenleyen aminoasit de cevizde mevcuttur.

Diyabete iyi gelir

Cevizin bir diğer faydası da kardiyovasküler sağlık üzerine yaptığı olumlu etkilerdir. Metabolizmadaki insülin seviyesinin ve seviyesinin artması sonucu etkisini gösteren tip 2 diyabeti de engellemeyi başaran ceviz, oldukça tehlikeli olan bu hastalığa karşı doğal bir şifa yöntemidir.

Kanseri önler

Bünyesinde barındırdığı antioksidanlar, E vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve fenolik bileşenlerin yanı sıra selenyum gibi faydalı mineraller sayesinde kanser oluşumunu engeller. Phytonutrient juglone isimli madde yalnızca normal ve kara cevizde bulunur. Bu madde sayesinde vücut, kanserli hücreleri öldürür.

Vücut hücrelerinde yol açıp kanseri tetikleyen oksidatif stresin oluşumunu da engelleyen ceviz, kanseri önlemek için tüketebileceğiniz en etkili doğal ilaçların başında yer alır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Diyet yapmak, tükettiğiniz gıdaların kalorisini saymak, yağlı yiyeceklerden kaçınmak gibi hareketler kilo vermenize nadiren de olsa yardımcı olabilir. Ancak ceviz, bünyesindeki yüksek yağ oranına rağmen kilo vermenizi sağlar. Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağ gereksinimini karşılar. Bunu yaparken kilo almanıza değil, vermenize de yardımcı olur.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Cevizin faydaları nelerdir? için yorumda bulun

    Cevizin faydaları nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cevizin faydaları nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.