Mango meyvesinin faydaları

Hem leziz, hem de sağlığa çok faydalı tropik meyvelerin başında gelen mango ülkemizde ne yazık ki pek yaygın olarak tüketilmiyor. Ancak vitamin, mineral ve bitkisel besin yönünde aşırı derecede zengin olan mangonun son dönemde yavaş yavaş popüler hale gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebepleri arasında mangonun televizyonlardaki sağlık programlarında eskisinden daha çok yer edinmeye başlaması gösterilebilir.

Açık sarı ve rengine yakın bir tona sahip olan mangoyu çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi, suyunu çıkartıp sıvı bir şekilde tüketebilmeniz de mümkün. İçinde barındırdığı fiberleriyle oranını dengeleyen bu muhteşem meyve, gün boyu ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi tek başına karşılayabilir. Üstelik bunu yaparken kan şekerinizi yükseltmemesi bir diğer faydası.

Dünyanın farklı noktalarındaki bazı kültürlerde mangonun yaprakları, kabuğu ve çekirdekleri tıp alanında da değerlendiriliyor.

İşte mangonun insan vücuduna faydalarından birkaçı:

Kan şekerini düzenler

Kan şekerinin yükselmesi veya azalması, obez veya fazla kilolu kişiler başta olmak üzere toplumun oldukça geniş bir kısmını etkiliyor. İnsülin direncinin artması ve metabolizmanın bozulması sonucu diyabetin gelişmesi, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor.

Şeker ihtiyacınızı tatlı mangolardan karşılayarak kan şekerini kontrol altına alabilir, diyabetin gelişimini yavaşlatabilirsiniz.

Yüksek derecede posaya sahip

Mango meyvesinde bulunan bol miktarda posa, oldukça düşük şeker değerlerine sahiptir. Bu sayede glukozlu şekere kıyasla çok daha sağlıklı bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi elde etmenizi sağlar.

Metabolizmaya yardımcı olur

Posa, midenizde yaşayan probiyotik bakterilerin alması gereken enerjiyi de depolamanızı mümkün kılar. Keza vücudun ihtiyaç duyduğu B12 başta olmak üzere birçok vitamin de mangoda mevcuttur.

Magnezyum ihtiyacınızı karşılar

Sağlığa faydalı olan elektrolit minerallerden oluşan magnezyum da mangoda bol miktarda bulunur. Özellikle kalp sağlığı için çok faydalı olan magnezyum, kalp atışını düzenler ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca kan basıncını düzenlediği için yüksek tansiyonu kontrol altına almanıza da yardımcı olur.

“Sarı altın” olarak da bilinen mangonun beyin sağlığına olan olumlu etkileri, radyasyonun zararlarını azaltması ve kansere karşı kalkan görevini üstlenmesi de cabası.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Mango meyvesinin faydaları için yorumda bulun

    Mango meyvesinin faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mango meyvesinin faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.