Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı acıya ve kaşıntıya yol açar. Katı yiyecekleri ve sıvı içecekleri tüketirken acı çekebilirsiniz. Dahası, yutkunmanız zorlaşır ve yaşam kaliteniz düşer.

Boğaz ağrısına ne sebep olur?

Alerji, kuru hava, açık hava kirliliği, grip, nezle, kızamık, su çiçeği ve krup hastalığı gibi rahatsızlıklar sonucunda boğazınız ağrıyabilir. Boğaz ağrısı viral enfeksiyonlar yüzünden meydana geldiği için hiçbir tedavi sürecine katkı sağlamayacaktır.

Öte yandan bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısının oluşmasında küçük bir pay sahibidir.

Boğaz ağrısı için doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemen her aktarda bulunan bitkileri satın alarak evinizdeki malzemelerle boğaz ağrısını geçirmek için gerekli tedaviyi kendinize uygulayabilirsiniz.

Meyan kökü

Geçmişten günümüze uzanan süre boyunca boğaz ağrısı için sıklıkla kullanılan meyan kökü suyla karıştırılıp gargara edilir. 2009’da yapılan bir bilimsel araştırmada ameliyat sonrası krizlerini etkilediği de keşfedilmiştir.

Kaygan karaağaç

Hakkında çok fazla bilimsel araştırma yapılmayan, ancak yaşlılar tarafından boğaz ağrısı tedavisi için önerilen bir diğer bitkisel ilaç ise kaygan karaağaçtır. İçinde tükürüğe benzer bir sıvı madde bulunduran kaygan karaağacı sıcak suyla karıştırdıktan sonra toz haline getirilmiş kabuklarını da ekleyip içebilirsiniz.

En yaygın boğaz ağrısı tedavi yöntemlerinden biri de balı çayla karıştırıp içmektir. Boğaz ağrısının yanı sıra geceleri vuran öksürük krizlerini önlemek için de sıcak bir çayı ballı karıştırarak yudumlayabilirsiniz. Üstelik bilimsel olarak balın boğaz ağrısını geçirdiği de ispatlanmış bulunuyor.

Tuzlu su

Ne soğuk, ne de sıcak olmayan bir suya bol miktarda tuz ekleyip gargara yapmak boğaz ağrısını geçirmek için ideal bir çözüm yoludur. Connecticut Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ılık ve tuzlu bir suyla gargara yapmanın boğaz ağrısını dindirmeye yardımcı olduğu ve balgam salgılamasını azalttığı bulunmuştur. Ayrıca tuzlu su, boğazdaki bakterilerin öldürülmesini de sağlar.

Her üç saatte bir tuzlu suyla gargara yapmak, boğaz ağrınızı geçirebilir.

Hatmi kökü

Kaynar suya bir miktar kurutulmuş hatmi kökü dökün ve karıştırarak çay haline getirin. Günde iki veya üç kez bu karışımı tekrarlayarak boğaz ağrısını dindirebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Boğaz ağrısına ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Boğaz ağrısına ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boğaz ağrısına ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.