Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı ağzınızda bir şeylerin yanlış gittiğinin işaretçisidir. Dişleriniz çürümüş, kırılmış veya kapmış olabilir. Devlet hastanelerinde tedavi olmak için en az 15 gün önceden randevu almanız gerektiğini göz önünde bulundurursak, bu süre zarfında diş ağrısını geçirmek için bazı tedavi yöntemlerine başvurmanızda fayda olabilir. Tabii imkânınız varsa doğrudan özel hastane veya dişçilere giderek de ağrıyı dindirebilmeniz mümkün.

Evinizin mutfağında veya banyosunda bulunan malzemelerle diş ağrısını dindirmek için geçici de olsa bazı çözüm yolları üretebilirsiniz.

Diş ağrısını dindirmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Doğal antibiyotik: Sarımsak

Vampir filmlerde insanların hayatta kalmak için kullandığı sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Asırlar öncesinden bu yana Romalılar, Yunanlar, Çinliler ve Mısırlılar tarafından tedavi maksatlı kullanılan sarımsağı ezdiğiniz zaman muhteşem bir antibiyotik ortaya çıkacaktır.

Öncelikle bir diş sarımsağı düzgünce ince şeritler halinde kesin ve havanda dövün. Tamamen ezildikten sonra 10 dakika boyunca dinlenmesini sağlayın. Böylece alisin maddesi ortaya çıkacaktır. Ağrıyan veya iltihaplı dişin üzerine sarımsağı bastırın. Çok fazla sarımsak kullanırsanız bölgeyi yakabileceğinizi unutmayın. Daha sonra ılık ve tuzlu suyla gargara yaparak enfeksiyonu giderebilmeniz mümkündür.

Karanfil yağı kullanın

Daha çok ağız kokusu gidermek için kullanılan karanfili dilinize bastırdığınız zaman hafiften bir uyuşukluk hissi verdiğini fark etmişsinizdir. Antioksidan, antibakteriyel ve anestetik özelliklere sahip olan karanfil yağı diş ağrısını gidermek için mükemmel sonuçlar verir. Geçmişte de diş sinirlerini uyuşturmak için kullanılan karanfil yağını aktarlardan temin edebilirsiniz. Eğer karanfil yağını bulamazsanız, birkaç tane karanfil parçasını ağrıyan dişin üzerine bastırıp sağlam dişlerinizle parçalamanız da hemen hemen aynı etkiyi gösterecektir.

Naneyi de unutmayın

Tıpkı karanfil yağında olduğu gibi nane de doğal olarak anestezik özelliklere sahiptir. Eczanelerde satılan birçok sprey, krem ve jelin naneli olmasının bir sebebi de budur. En etkili ve doğal analjeziklerden biri olan naneyi çay poşetinin içine koyup buzdolabına atın. Daha sonra soğuttuğunuz bu çay torbasını en az 20 dakika boyunca ağrıyan dişin üzerine bastırın. Ağrı tekrar vurdukça bunu sık sık tekrar etmeniz gerekebilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Diş ağrısına ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Diş ağrısına ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diş ağrısına ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.