Çörek Otunun Faydaları

En sevdiğimiz baharatlar listemizde ilk sıralarda bulunan, sıra dışı lezzeti ile özellikle hamur işlerine ve poğaçalara sık sık eklenen çörek otunun bir yandan da sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunduğunu yani sağlığımızı ciddi ölçüde gözettiğini biliyor muydunuz?

Özellikle astım ve yüksek tansiyon tedavisinde son derece etkili olan çörek otu, Parkinson, meme kanseri ve şeker hastalığı gibi oldukça ciddi olan ve hayatımızı tehdit eden sağlık sorunlarının önlenmesinde de önem arz ediyor.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde safra kesesi sağlığını gözeten çörek otu, aynı zamanda yaraların iyileşme sürecini de önemli ölçüde kısaltıyor.

Çörek otunun faydaları başlıklı bu yazımızda çörek otunun en önemli yararlarına değinmek ve sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, çörek otuna dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

 • Kan şekerini dengeliyor

Kişideki yüksek kan şekerini düşürerek dengeleyen çörek otu, bu özelliği sayesinde kişinin tip2 diyabete yakalanma riskini düşürüyor.

Aynı zamanda diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde ise hastalık semptomlarını yavaşlatıyor. Lakin aşırı tüketim, düşük kan şekeri ile sonuçlanabileceğinden diyabet hastalarının çörek otu tüketiminde aşırıya kaçmamaları ve bu otu mutlaka doktor gözetiminde tüketmeleri gerekiyor.

 • Sindirim sistemi sağlığını gözetiyor

Hazmı kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olan çörek otunun faydaları arasında sindirim sistemi sağlığını ciddi oranda gözetmesi de bulunuyor.

Besinlerin mide ve sindirim sistemi tarafından daha kolay bir şekilde parçalanmasını sağlayan çörek otu, şişkinlik, kabızlık ve mide gazı gibi bağırsak-mide sorunlarını da en aza indirgiyor.

 • Kas ve eklem ağrılarını dindiriyor

Son derece şifalı bir bitki olan çörek otu, başta romatizma olmak üzere farklı hastalıkların yol açabileceği kas ve eklem ağrılarını dindiriyor.

Doğal bir ağrı kesici gibi hareket ederek, baş ağrılarını ve migren ağrılarını bile hafifletiyor.

Fibromiyoloji, romotoid artrit gibi kas-eklem ağrılarına yol açan herhangi bir sağlık sorununuz mevcutsa günde 1 tatlı kaşığı çörek otu tüketmenizi öneriyoruz.

 • Sinirleri yatıştırıyor

Düzenli olarak tüketildiğinde sinirleri yatıştıran ve kişinin rahatlamasına yardımcı olan çörek otu, depresyon ve anksiyeteyi de doğal bir şekilde tedavi ediyor.

 • Mikrop ve virüsleri öldürüyor

Bağışıklık sistemimizi zayıflatarak, vücut direncimizi düşüren mikrop, bakteri ve virüslerle savaşan çörek otu, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Doğal bir antioksidan olarak, vücudumuzdaki toksinlerin vücudumuzdan dışarı atılmasına olanak tanıyor.

 • Hücre yenilenmesini teşvik ediyor

Yaşlanmanın beraberinde getirdiği hücre yaşlanmasını durdurucu bir etki gösteren çörek otu, hücre yenilenmesini teşvik ederek, cildimizi güzelleştiriyor.

Bu özelliği sayesinde vücut organlarımızdaki hücreleri de yenileyerek, daha genç ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmemize aracılık ediyor.

 • Zayıflamanızı sağlıyor

Tüketildiği andan yaklaşık olarak 30 dakika sonra etkilerini göstermeye başlayan çörek otunun faydaları arasında metabolizmamızı hızlandırması, bu sayede besinlerin kaloriye dönmeden önce daha kolay bir şekilde yakılmasını sağlamak da bulunuyor.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın hayalini kuruyorsanız, çörek otunu sabah, öğle ya da akşam yemeklerinizden 30 dakika öncesinde çiğneyerek tüketebilirsiniz.

 • Yara, kesik ve çizikleri iyileştiriyor

Cildimizdeki yara, kesik ve çizikleri iyileştiren ve yaraların daha kısa bir sürede kapanmasını sağlayan çörek otu, güçlü bir anti bakteriyel olarak yaraların bakteri ve mikrop kapmasını da durduruyor.

Ancak ciddi anlamda vücudunuzda yara, kesik ve çizik söz konusuysa mutlaka bir doktora gitmeyi hiçbir şekilde ihmal etmemelisiniz.

Çörek Otu ile Nasıl Zayıflanır?

Çörek otunun zayıflatıcı ve kalori yakıcı özelliğinden farklı şekillerde yararlanabilirsiniz.

En bilindik çörek otu ile zayıflama yöntemlerini ise aşağıdaki şekilde ifade edebiliriz:

Yöntem1:

 • Sabahları uyanır uyanmaz 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın ekleyin. Karışıma 2 tatlı kaşığı çörek otu yağı da ilave edin. Ardından karışımı için. 30 dakika sonrasında kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Yöntem2:

 • Sabahları uyanır uyanmaz 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı tükettikten sonraki 30 dakika içerisinde hiçbir şey yemeyin.

Bu yazımızda kısaca çörek otunun faydalarına değinmeye ve çörek otu zayıflatır mı? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı ve bilgilendirici olması dileğimizle…

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Çörek Otunun Faydaları için yorumda bulun

  Çörek Otunun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çörek Otunun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.