Maydanozun Sağlığa Faydaları

Maydanoz ülkemizde çok uzun zamandır kullanılıyor ve özellikle salatalarda çok fazla tercih edilmektedir. Maydanozun sağlığa faydaları ise Türk mutfağında maydanozun kullanımının önemini daha fazla göstermektedir. Maydanozun sağlığa olan faydaları en az 2 bin yıldır bilinir ve tercih edilir.

Maydanozun sağlığa faydaları konusunda kısaca bilgi verecek olursak; ilk olarak maydanoz A vitamini deposudur diyebiliriz. Aynı zamanda C ve K vitaminleri açısından da çok zengindir.

Maydanozun Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığına Olan Faydası: Yüksek miktarsa amino asit alınımı damar yollarını dolayısıyla kalp sağlığını tehdit edici unsurlar barındırır. Maydanozun içerisinde yer alan folotlar ise amino asitlerin zararsız moleküllere dönüşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücudu koroner krize ve inmelere karşı korur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Maydanozun içerisinde esansiyel yağlar yer almaktadır. Bu da kalıcı iltihaplar oluşmasını engeller. İltihaptan dolayı oluşan hastalıklara yakalanma ihtimaliniz azalacaktır. Bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olur.

Kansere Yakalanma Riskinizi Azaltır: Düzenli olarak maydanoz tükettiğiniz takdirde prostat, cilt, sistemi ve meme kanseri gibi kanserlere yakalanma ihtimaliniz azalacaktır. İçerdiği anti özelliği sayesinde çok güçlü bir antioksidan olarak dikkat çeker.

Damarları Koruma Özelliği Vardır: Size yazımızda bünyenizde fazla miktarda yer alan amino asitlerin zararlı olduğunu belirttik. Amino asitler damarlar için de çok büyük bir tehdit unsurudur. Kanda çok fazla miktarda olan amino asitler felç ve kalp krizi riskini artıracaktır. Vücutta yer alan bu tür asitlerin seviyesi maydanoz sayesinde dengelenmektedir. İçeriğinde bulunan beta karoten sayesinde kılcal damar sağlığını da korumaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler: Bastyr Ünivesitesi’nin maydanoz üzerinde yaptığı araştırmalarda maydanozun idrar yolu enfeksiyonlarında alternatif bir tedavi yöntemi olabileceği görülmüştür.

Cilde Olan Faydaları: Maydanozun aslında en fazla sağlığı üzerinde etkili olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Serbest radikallere karşı çok etkili olan maydanoz özellikle sivilce ve akne sorunlarına karşı çok etkilidir.

Maydanozu cilt tedavisinde kullanmak için maydanozun suyunu badem yağı veya kaliteli zeytin yağı ile karıştırarak cildinize sürün. 30 dakika cildinizde bekletin. Daha sonra ise ılık suyla cildinizi yıkayın. Bu uygulama sayesinde cildinizde meydana gelen lekeler temizlenecektir.

Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncınızın düzgün olması vücut sağlığınız için çok önemlidir. Maydanozun içerisinde yer alan folik asit sağlığınız için son derece önemlidir. Aynı zamanda kan basıncını düzenler bu şekilde kalp krizi geçirme riskiniz minimuma iner.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Maydanozun Sağlığa Faydaları için yorumda bulun

    Maydanozun Sağlığa Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Maydanozun Sağlığa Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.