Papatya Çayının Faydaları

Anti bakteriyel ve rahatlatıcı özellikleri düşünüldüğü zaman aslında bir fincan papatya çayı içmek için ne kadar çok sebebiniz olduğunu görürsünüz. Papatya çayının faydaları ise aslında saymakla bitmiyor. Birçok rahatsızlığınıza papatya çayının çözüm olduğunu göreceksiniz.

Hazımsızlık

Özellikle ağır yemekler yedikten sonra bir bardak papatya çayı içerek bağırsak ve mide rahatsızlıklarınızın ve gaz sorununun önüne geçebilirsiniz. Eğer çocuklarınızda gaz problemi varsa kendi çayınızdan bir iki kaşık vermeniz problem olmayacaktır. Küçük bebeklerde yaşanan gaz problemleri için de annelerin papatya çayı içmesi önerilmektedir. Bu şekilde annenin gaz sorunu olmayacak bebeklerde rahat edecektir.

Gözler İçin Rahatlatıcı Etki

Uzun süreli uykusuzluklardan sonra veya çalışmalardan sonra çevrenizde kararmalar olabilir. Hatta göz kapaklarınız şişebilir ve şiddetli baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Bir tutam papatyayı bir kase ılık suda demleyip bir pamuk yardımıyla 10 dakika gözünüzde bekletirseniz göz yorgunluklarınızın önüne geçersiniz.

Stres ve Uykusuzluk

Papatya çayının faydaları arasında en fazla duyduğumuz özelliklerinden birisi; sakinleştirici özelliğe sahip olmasıdır. Eğer kendinizi çok fazla gergin hissediyorsanız veya uykusuzluk sorununuz varsa 1 – 2 fincan papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayının uyku getirme özelliği vardır. Bu yüzden uyanık olmanız gereken bir işten önce papatya çayı içmemelisiniz. Uykusuzluk için papatya çayı içiyorsanız uyumadan 1 – 2 saat önce içebilirsiniz.

Adet Dönemlerinde Rahatlatıcı Etki

Papatya çayı kas gevşetici işlemiyle de rahatlık vermektedir. Eğer adet döneminizden önce veya adet döneminiz boyunca kramp, kasık ağrıları, stres ve huzursuzluk gibi şikayetleriniz varsa papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayı hem östrojen hormonunuzun düzelmesini sağlar hem de kas gevşetici özelliği sayesinde bu sorunlardan kurtulmanıza yardım eder.

Cilt Sorunlarınızı Düzeltir

Papatyanın antimikrobiyal özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde eski çağlarda bile yaraların iyileştirilmesinde en fazla tercih edilen yöntemlerden birisiydi. Demlediğiniz bir papatya çayının pamukla yaranıza sürdüğünüz zaman yaranızı daha kısa sürede iyileştiğini görebilirsiniz.

Papatyanın içeriğinde bulunan östrojen hormonu tetikleyen maddeler özellikle dönemlerinde oldukça etkilidir. Ek olarak menopoz dönemlerinden yaşanan stresleri de minimuma indirir.

Kış Aylarında Şifa

Papat çayının antibakteriyel olma özelliği vardır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarınızdan hazırladığınız kış çayına ekleyerek veya tek başına kullanarak kurtulabilirsiniz. Özellikle sinüzitten şikayetçi olan kişiler papatya çayı içerek veya buharını koklayarak burun tıkanıklığı gibi şikayetlerin önüne geçebilir. Rahat bir uyku uyumada da sizlere yardımcı olacaktır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Papatya Çayının Faydaları için yorumda bulun

    Papatya Çayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Papatya Çayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.