Doğum Kontrol Hapının Zararları

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi amacıyla kullanılan doğum kontrol haplarının pek çok yan etkiye neden olduğunu ve kadınların sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Şayet, doktorunuzun önerisi olmadan doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, baş ağrısından tutun da damar problemlerine kadar pek çok yan etki ile her an karşılaşabilirsiniz.

Bu yüzden özellikle mevcut herhangi bir hastalığınız bulunuyorsa mutlaka doğum kontrol hapının zararlarına maruz kalmamak adına bir doktora danışmanızı ve doktorunuzun önerisi üzerine bu hapları kullanmaya başlamanızı öneriyoruz.

Peki, doğum kontrol hapının zararları nelerdir? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

  • Mide bulantısı ve kusma

Doğum kontrol hapı kullanımının en bilindik yan etkileri arasında yer alan mide bulantısını takip eden kusma; bu hapların vücudun hormonal dengesini bozması sonrasında ortaya çıkıyor.

Özellikle hap kullanımının ilk haftalarında daha sıklıkla görülen mide bulantısı ve kusmaya bazı kadınlarda ise hiçbir şekilde rastlanmıyor.

Yani, bu olumsuz yan etkiler; kişinin bağışıklık sistemine göre kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Mide bulantısı ve kusma ile karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bu şikayetlerinizle ilgili olarak en kısa sürede bilgilendirmenizi öneriyoruz.

  • Damar tıkanıklığı

Doğum kontrol hapının en zararlı yan etkilerinden biri olan damar tıkanıklığı, ileri evrede kişinin hayatını kaybetmesine bile yol açabiliyor.

Bu hapların bileşenlerinde bulunan birtakım maddeler, damar içinde pıhtılaşmayı arttırarak, pıhtının beyin damarlarına ulaşmasına ve beyinde damar tıkanıklığına zemin hazırlayabiliyor.

Sigara kullanma alışkanlığı bulunan hastaların damar tıkanıklığıyla karşılaşma riskleri, sigara kullanmayanlara göre kat ve kat artıyor. Bu yüzden doğum kontrol hapı kullanmayı planlıyorsanız, muhakkak sigara kullanma alışkanlığınızı da bırakmanızı öneriyoruz.

  • Migren ataklarının şiddetlenmesi

Migren hastalarında atakların daha da şiddetlenmesine neden olan doğum kontrol hapları, baş ağrılarını da kaçınılmaz kılıyor. Bu durumda hasta, dakikalarca hatta saatlerce sürebilen migren ataklarıyla yüzleşmek zorunda kalıyor.

  • Cinsel isteğin azalması

Doğum kontrol haplarının zararları arasında kadınların cinsel isteğini azaltması da bulunuyor. Bu durum, kadınların partneriyle olan cinsel uyumlarını kaybetmelerini de maalesef ki çoğu zaman beraberinde getiriyor.

  • Vücudun farklı yerlerinde sivilce oluşumu

Kadınların en büyük kabuslarından biri olan sivilce oluşumu, bu hapların düzenli kullanımına bağlı olarak kadınlarda görülebiliyor.

Aynı zamanda vücutta istenmeyen tüylerin belirmesi de doğum kontrol haplarının en yaygın yan etkilerinden biri olarak kadınların güzelliğine gölge düşürüyor.

Tansiyon hastalarında tansiyon yüksekliğine öncülük eden doğum kontrol haplarının diğer yan etkileri arasında göğüslerde aşırı hassasiyete neden olması, vajinal akıntıda artış da bulunuyor.

Yukarıdaki yan etkilerden yani doğum kontrol hapının zararlarından biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda hap kullanımını acilen durdurmanızı ve bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Doğum Kontrol Hapının Zararları için yorumda bulun

    Doğum Kontrol Hapının Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğum Kontrol Hapının Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.