Enerji İçeceklerinin Zararları

içecekleri son yılların büyüyen ve kullanım kitlesi gittikçe artan içeceği. Öğrencilerin sınavlara çalışmak için enerjiye ihtiyacı olduğunda başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de yine enerji içecekleridir. Özellikle yaklaşan vize ve final dönemlerinde öğrenciler geceleri ayakta kalıp enerji elde etmek için de bu içecekleri kullanıyorlar. Bunlar gerçekten işe yarayan yöntemler olsa da ciddi sağlık ve kalp sorunlarında sebep olabiliyor. Araştırmacılar yaptıkları araştırmada günde 2 kutudan fazla içilen enerji içeceğinin atardamarların genişlemesine sebep olduğunu bunun da kalbin durma ihtimalini oldukça arttırdığını ispatladılar. Uzmanlar gerçekten kafein ve B vitaminlerinin çok yoğun olduğu içeceklerin beyindeki dikkat sinyallerini arttırdığını, uykusuzluğun üstesinden geldiğini belirtiyor. Fakat daha sonra ekliyorlar: Bu etki geçtikten sonra daha etkili ve daha yoğun uykusuzluk bastırıyor.

Enerji İçeceklerinin Zararları

Uyku Bozukluğuna Sebep Oluyor

Sadece kalp rahatsızlıkları değil aynı zamanda beynin belli bir zamandaki acil ihtiyaçlarını gidermek için daha fazla kana ihtiyaç duymasını sağlıyor. Bu ihtiyacı karşılamaya çalışan kalp çok yoruluyor. Diğer organlar da beyne ayak uyduramazsa vücut sürekli huzursuz oluyor. Bu geçici verim yüksekliğinin bedeli de ağır olabiliyor. Daha sonra kronik uyku bozukluklarına ve REM uykusunun iyice kısalmasına sebep oluyor.  Uzmanların önerisinde bu gibi kronik rahatsızlıklarımdan korunmak için bu tip içeceklerinden uzak durulması yönünde oluyor.

Bağımlılık Yapıyor

içeceklere sadece vücut sorunlarında değil aynı zamanda beyni etkilediği için bazı psikolojik bozukluklara da sebep oluyor. Bunlardan biri de bu enerji içeceklerinin psikolojik bağımlılık yaratması ve bunun sonucu olarak da tüketilmediğinde mutsuzluk veriyor. Aynı zamanda uzmanlar enerji içecekleri bağımlılığının daha sonra huzursuzluk yoğun kaygı ve gerginliğe sebep olduğunu belirtiyor.

Obezite Sebebi

Bu ürünlerin içeriğine bakıldığında sadece çeyrek litrelik bir porsiyonda tam 25 30 gram şeker bulunuyor. Şeker demek karbonhidrat demektir. Bu gerçekten yakabileceğinizden fazla karbonhidrat almak demektir. Yüksek kalori barındıran bu içeceklerin kesinlikle hızlı ve ani kilo artışına sebep olduğunu da söyleyebiliriz. Hatta Danimarkalı araştırmacıların söylediğine göre düzenli enerji içeceği kullanımı aynı zamanda obezite ve tip2 diyabete sebep oluyor.

Ani Kalp Durmaları Yapabilir

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Enerji içecekleri ve sporcu içecekleri tamamen farklı şeylerdir. Bu içecekler spor yapmak için içilmez. Daha önce ABD Brooklyn de 33 yaşında bir basketbol tutkunu olan Corry Terry enerji içeceğini kafaya dikince daha enerjik olmak yerine maalesef kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Enerji İçecekleri Enerji İçeceklerinin Zararları için yorumda bulun

    Enerji İçeceklerinin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji İçeceklerinin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.