Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı olmanın yollarından bir tanesi de doğru şekilde su tüketmek geçmekte. Pek çok kişi su tüketmenin yararlarını bilmesine rağmen gün içinde doğru su tüketimi yapma konusunda bilgisiz. Bu sebepten dolayı da tüketilen sunun yararı olması beklenirken zararı ortaya çıkıyor. Örneğin bir defada 1 litre su tüketmenin karnı şişirmekten başka bir yararı bulunmuyor.

 

Günde Ne Kadar Su İçmek Gerek

 

Yetişkin bir insanın normal şartlarda gün içinde bir buçuk ile iki litre arasında su tüketmesi gerekiyor. Dilerseniz bu miktarı kendinize göre sabitleyebilir ve her gün aynı miktarı tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Bunun yanında gün içinde tüketilen gıdalar da su miktarına etki etmektedir. Örneğin tatlı yemek ya da tatlı içecekler içmek alınacak su miktarını arttırabilir. Bu bakımdan 2 litre su içmiş olsanız da eğer hala susuzluk hissediyorsanız ekstra su içebilirsiniz. Ayrıca mutlaka spor yaparken su içmek de gerekiyor.

 

Gün İçinde Ne Zaman Su İçilir?

 

Gün içinde doğru su tüketimi aynı zamanda doğru zamanlarda da su içmeyi gerektirmekte. Masa başı işlerde çalışanlar için masalarında bir şişe su bulundurmak ve 8 saatlik süre içine bu suyu tüketmek normal olacaktır. Geri kalan 1 litrenin tüketimi ise uykudan önce, yemeklerden sonra, sabah kahvaltısında bir ya da ikişer bardak su tüketerek tamamlanabilir. Hiçbir şekilde peş peşe üç dört bardak su tüketilmemelidir. Özellikle yemeklerden sonra yapılan bu davranış şişkinliğe yol açacak ve gün içinde bir süre de olsa rahatsızlık verecektir. Bununla birlikte tuvalete çıkma da sıklaşacağı için özellikle dışarıda olan kişiler tuvalet konusunda zorluk çekebilirler.

 

Uykudan önce bir bardak su içmek organların sağlığını koruyacaktır. Sıcak gecelerde organları koruyacağı gibi uyumadan önce yatağınızdan kalkmadan içebileceğiniz şekilde baş ucunuzda bir bardak su bulundurabilirsiniz. Yatağınızdan çıkmadığınız için bu sayede uykunuz da bölünmemiş olacaktır.

 

Kaynak: https://fitnessdergisi.com/

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalı? için yorumda bulun

    Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.