Hurmanın Faydaları ve Besin Değerleri

Ramazan ayı dolayısıyla her markette hurma görüyoruz. Bu yüzden hurmanın faydaları ve besin değerleri merak edilmektedir.

Hurmayı artık bütün market raflarında görebiliyoruz. Hurmanın faydaları ve besin değerleri çok fazladır. Yazımızda sizlere hurmanın besin değerleri ve faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Hurmanın Faydaları

Hurmanın birçok faydası vardır. Sindirim sistemi düzenlenmesinden kanser tedavisine kadar neredeyse her alanda hurmanın faydasını görebiliriz. Aslında hurmayı sağlığa olan faydaları dolayısıyla sadece Ramazan ayında değil gündelik yaşamımızda da tüketmemiz gerekir.

Hurma sindirim sistemi düzenlenmesinde ve bağırsak hareketlerinin kontrolünde son derece önemli bir besindir. Özellikle bakımından zengin olan hurma lif bakımından zengin olduğu için vücudunuzun gündelik ihtiyaç duyduğu lif miktarını vücuda sunar. Aynı zamanda bağırsak sistemini düzenlemesi bağırsakların temizlenmesinde önemlidir. Aynı zamanda sindirim sisteminde oluşan hemoroid, kolon ve kolit kanseri gibi rahatsızlıkların da önüne geçilir.

Hurmada yüksek miktarda A vitamini bulunur. Bu göz sağlığının korunmasında etkilidir. A vitamini özellikle sağlıklı bir cilt oluşmasında çok önemlidir. Bu yüzden hurma cildin güzelleşmesine de yardım eder.

Hurmanın bir diğer önemli özelliği ise vücutta enfeksiyonu önleyici özelliği olmasıdır. Hurmanın bu özelliği magnezyum mineralinden gelmektedir. Tükettiğiniz 1 tane hurma günlük magnezyum ihtiyacınızın yüzde 3’ünü karşılayacaktır. Bu özelliklerine ek olarak hurma oksijenin hücrelere taşınma evresinden sorumlu olan kan hücrelerinin düzenli bir şekilde üretilebilmesi gerekli olan B2 ve B3 vitaminleri hurmada bulunmaktadır.

Hurma değeri bakımından da yüksek bir meyvedir. Hurmanın bu özelliği sabah saatlerinde ve kış aylarında tüketildiği zaman vücuda enerji ve zindelik katar. Ek olarak vücut ısısını koruma özelliğine de sahiptir.

Hurmanın Besin Değerleri

Hurmaya içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı hayat ağacı da denilmektedir. Sadece 100 gr hurma içerdiği 277 kalori ile bir insanın ortalama ihtiyacı olan 1500 – 2000 kalori arası ihtiyacını önemli biçimde karşılar. Hurma protein içeriği bakımdan çok zengin bir meyve değildir. Fakat içerisinde bulunan 1.81 gram oranındaki proteinle nadir protein barındıran meyveler arasındadır. Bu özelliği sayesinde özellikle vegan olan kişiler protein eksikliğini kapatmak için meyveyi tercih etmektedir.

Hurma için kalp ve damar dostudur diyebiliriz. Çünkü içerisinde hiç kolesterol yoktur. Özellikle içerisinde yer alan 6.7 gram oranında lifi içerir. Bu özelliğiyle 100 gram hurma bağırsaklarınızın çalışma düzenini ayarlamada önemlidir. Bunun dışında kalp, ciğer ve böbrek sağlığı için de önemlidir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Hurmanın Faydaları ve Besin Değerleri için yorumda bulun

    Hurmanın Faydaları ve Besin Değerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hurmanın Faydaları ve Besin Değerleri için ilk yorumu yapabilirsin.