Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanmasının oluşmasının sebebi; hücrelerin normalin üzerinde yağ içermesidir. Zamanla ciddi sorunlara yol açabilen karaciğer yağlanması hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi; karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Sorusudur. Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Karaciğer yağlanması geç teşhis edildiği takdirde siroza dönüşebilir. Sigara, aşırı alkol tüketimi, düzensiz beslenme, aşırı kilo, yüksek ve şeker karaciğer yağlanmasının oluşmasında en büyük sebepler arasındadır. Eğer karaciğer yağlanması henüz başlangıç evresinde teşhis edildiyse tedavi süreci daha hızlı olmaktadır ve olumlu sonuç vermektedir. Hastalığın sağlığınızı çok ciddi olarak tehdit edecek seviyeye gelmesi yıllar sürebilir. Eğer aşırı şekilde kilo kaybı yaşıyorsanız ve karın bölgenizde ağrı varsa artık hastalık ileri seviyeye gelmiş demektir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının belirtilerini başlangıç aşamasında hissetmeniz çok zordur. Bu belirtilerin ortaya çıkası haftaları, ayları hatta yılları alabilir. Karaciğer yağlanmasının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

-Hızlı bir şekilde kilo kaybı veya iştah kaybı

-yorgunluk hissi

-Mide bulantıları

-Zayıflama

-Sürekli yorgun hissetme

-Konsantrasyon bozukluğu

-Karnın ortasında veya sağ üst kısımlarında ağrı hisleri

-Karaciğerde büyüme

-Koltuk altı ve boyu bölgesinde görülen renk değişimi

-Alkol alan kişiler karaciğer yağlanması semptomlarını daha ağır ve fazla hisseder.

-Kaslarda kayıplar

-Sarılık

-Karaciğer yetmezliği

-İç kanama

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanmasını tedavi etme aşamasında ilk olarak sorunun ne olduğu tam olarak görülmelidir. Eğer bu sorun kilodan kaynaklanıyorsa kilo vermeniz gerekir. Bu aşamada daha fazla hareket ederek egzersiz yapabilirsiniz. Alkol kullanan kişilerin mutlaka minimum seviyeye indirmesi veya bırakması gerekir.

Elma Sirkesi: Karaciğer yağlanmasına en iyi gelen bitkiler arasında elma sirkesi yer almaktadır. Elma sirkesi karaciğer etrafında biriken yağların giderilmesinde yardımcı olacaktır. Günde iki defa bir bardak ılık suya elma sirkesi ekleyin ve yemeklerden önce için. İsteğinize göre bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay: 2013 yılında Uluslararası Moleküler Tıp Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre, içerisinde yüksek miktarda kateşinler içerdiği için karaciğer yağlanmasında etkili bir rol oynamaktadır. Yeşil çay, karaciğerde yağ depolanmasına engel olur ve karaciğerin fonksiyonlarını geliştirir. Zaten düzenli bir şekilde yeşil şey tüketmek vücutta biriken yağın atılmasını da sağlar.

Limon: Limonda yer alan karaciğer enzimlerinin üretilmesi açısından oldukça etkilidir. Aynı zamanda yer alan toksinleri de yok edecektir. Bu zamana kadar yapılan araştırmalar limonun karaciğer iltihabına karşıda etkili olduğunu göstermektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.