Kolanın Zararları

İnsanlar şekerli içeceklerin obezite, tip 2 diyabet ve diş çürüğü gibi birçok sağlık durumuna önemli bir katkıda bulunduğunu düşünüyor. Araştırmalar, bir kutu Coca-Cola içmenin bir saat içinde vücuda zarar verici etkileri olabileceğini göstermiştir.

Vücut Üzerindeki Etkiler

Coca-Cola kutusunun tüketimden sonraki 1 saat içinde vücuda verebileceği zararı gösteriyor. Coca-Cola’nın yüksek şeker içeriğinden kaynaklanan yoğun tatlılığı, kişiyi vücuda zarar verir. Bununla birlikte, içecekteki fosforik asit, tatlılığı azaltarak insanların içeceği düşük tutmasını sağlar. Kola içtikten sonraki 20 dakika içinde kan şekeri seviyelerinin çarpıcı bir şekilde arttığını ve bir insülin patlamasına neden olduğunu açıklıyor. Karaciğer daha sonra yüksek miktarda şekeri yağa çevirir.

kolanın zararları

Eroine Benzer Etkiler

40 dakika içinde vücut koladaki tüm kafeini emmiş olur. Bu kafein göz bebeğinin büyümesine ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Bu noktada Coca-Cola beyindeki adenozin reseptörlerini bloke ederek uyuşukluğu önledi.

Sadece 5 dakika sonra dopamin üretimi arttı. Dopamin, beynin zevk ve ödül merkezlerini kontrol etmeye yardımcı olan bir nörotransmiterdir. Bilgi grafiğine göre, Coca-Cola’nın bu merkezleri canlandırma biçimi eroinin etkileriyle karşılaştırılabilir. Bir kişinin başka bir teneke kutuyu içme dürtüsünü tetikler. İçeceği içtikten bir saat sonra şeker çarpması başlayacak ve sinirlilik ve uyuşukluğa neden olacaktır. Vücut, idrardaki hayati besinler ile birlikte koladaki suyu temizlemiş olacaktır.

Kolanın Sağlığımıza Zararları

Araştırmalar şekerli içeceklerin sağlığı etkileyebileceği daha fazla yolu vurguladı. İnceleme yazarları, şekerli tatlandırılmış içeceklerin beyin üzerindeki etkilerini inceledi. Bu içeceklerin beyin aktivitesine müdahale eden belirli bileşik ve kimyasalların seviyelerini artırdığını, inme ve bunama riskini artırdığını buldular. Ayrıca, düzenli olarak şekerli içecek tüketmenin, bir kişinin uyku döngüsünün kalitesini ve süresini etkileyebileceğini buldular. Bazı bileşiklerin ayrıca, çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun gelişmesine katkıda bulunabilecek hafıza ve motor koordinasyon üzerinde etkileri vardı.

Araştırmalar, düzenli olarak Coca-Cola ve diğer şekerli içecekleri tüketmenin birçok riskini doğruladı. Bu içecekler kan şekerini hızla yükseltir ve beynin zevk merkezlerini eroine benzer şekilde etkiler. Daha yeni araştırmalar, şekerli içecekler ve diyabet arasındaki bağlantıya dair kanıtlara katkıda bulunuyor ve bu içeceklerin beyin, böbrek ve karaciğer aktivitesi üzerindeki olumsuz etkilerini doğruluyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, Coca-Cola ve şekerle tatlandırılmış içecekleri ölçülü tüketmenin sağlık üzerinde ciddi bir etkisi olması olası değildir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kolanın Zararları için yorumda bulun

    Kolanın Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kolanın Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.