Enerji İçeceklerinin Zararları

Yüksek oranda kafein içeren, kişinin kendini daha enerjik hissetmesine olanak tanıyan enerji içeceklerinin fazla tüketiminin sağlığımıza pek çok olumsuz yan etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Aşırı miktarda tüketildiğinde kalp başta olmak üzere çoğu sağlık sorununu beraberinde getiren enerji içecekleri, baş ağrısından tutun da kaşıntı ve nefes daralması gibi farklı alerjik reaksiyonları beraberinde getiriyor.

Bu yazımızda enerji içeceklerinin zararları hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek, enerji içeceği tüketiminde doz aşımına kaçmanın olası yan etkileri ile ilgili olarak sizlere fikir vermek istiyoruz.

İşte, enerji içeceklerinin zararları hakkında bilmeniz gerekenler:

 • Dehidrasyon:

Özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla su yerine tüketilen enerji içecekleri, böbreklerin sıvı tutma kapasitesini azaltıyor, böbrek yetmezliği ve dehidrasyonu tetikliyor.

Spor ve egzersiz esnasında enerji içeceklerinin tüketimi ise terlemeyi azaltarak, vücut sıcaklığının yükselmesine de aracılık ediyor.

Bu yüzden de kişilerin serinlemek amacıyla enerji içeceği yerine muhakkak su tüketmesi gerekiyor.

 • Tip 2 diyabet:

Bol miktarda şeker içeren enerji içeceği, insülin üretimine de yol açarak, kişide tip 2 diyabetin yükselmesine öncülük ediyor.

Aynı şekilde şeker hastalarının da enerji içeceği tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmaları, sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına son derece önem arz ediyor.

 • Uykusuzluk:

Uzun süreli enerji içeceği tüketimi, kişinin uyku periyodunda dengesizliklerin baş göstermesine neden oluyor.

Çay ve kahveye göre daha fazla miktarda kafein içeren enerji içeceği, zaman içerisinde konsantrasyon eksikliğine zemin hazırlıyor.

 • Diş ve ağız sağlığı hastalıkları:

Diş minesini aşındıran ve belirli bir süre sonra diş çürümelerine neden olan aşırı miktarda enerji içeceği tüketimi, bileşenlerinde yer alan asitler sayesinde dişlerde aşırı hassasiyete sebep olabiliyor.

 • Kilo:

Uzun vadede düzenli miktarda içilen enerji içecekleri, kişinin kısa bir sürede en az birkaç kilo almasına öncülük ediyor.

Bu durum ise enerji içeceklerinde bol miktarda şeker ve karbonhidrat bulunmasından kaynaklanıyor.

Enerji İçecekleri Tüketimi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Enerji içeceklerini alkol ile birlikte tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Yüksek hastasıysanız ya da ciddi bir kalp rahatsızlığınız bulunuyorsa enerji içeceği tüketimini sınırlandırmalısınız.
 • Gebeyseniz enerji içeceği tüketmemelisiniz. Aksi halde bebeğinizin ölü doğmasına istemeden de olsa neden olabilirsiniz.
 • Egzersiz öncesinde enerji kazanmak amacıyla enerji içeceği tüketmemelisiniz. Enerji içeceği tükettiğiniz takdirde kan basıncınızın yükselmesi yani tansiyon yüksekliği ile karşılaşabilirsiniz.
 • Günlük 500 ml enerji içeceği tüketimini aşmamalısınız.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Enerji İçeceklerinin Zararları için yorumda bulun

  Enerji İçeceklerinin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji İçeceklerinin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.