Pancar Suyu Sağlıklı Mı?

Pancar, kelimenin tam anlamıyla bir pancar bitkisinin köküdür, topraksı ve hafif acı bir tada sahip belirgin bir mor kök sebzesidir. Meyve suları ve smoothie’lerden salatalara ve güveçlere kadar pancar yemenin birçok yolu vardır. Besin değeriyle dolu oldukları için pancar, diyetinize eklemek için harika bir bileşendir. Bazı insanlar pancarın güçlü lezzetini tek başlarına sevmezler, bu yüzden pancar suyu sebzenin tadını çıkarmanın harika bir yoludur. İşte bu mükemmel sağlıklı suyu içmenin en önemli sağlık yararlarından bazıları.

Pancar Suyu Sizin İçin İyi Mi?

Evet! Pancar suyu diyetinize harika bir katkıdır, sunduğu sağlık yararlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Pancar Suyunun Sağlığa Faydası

Pancar, pazı ve ıspanak ile aynı aileden gelir. Bitkinin yaprakları da kökü gibi yenilebilir. Yeşil pancar yaprakları özellikle acı bir tada sahipken, mor kök tatlı ve topraklıdır. Hem yapraklar hem de kökler farklı şekillerde besinsel olarak değerlidir. Pancarın kökü, bitkinin en çok yenen kısmıdır ve sağlıklı pancar suyu yapmak için sıklıkla karıştırılan kısımdır.

Pancar Yaprağı Faydaları

Pancar yeşillikleri, A, C ve K1 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve ile doludur. Bitkinin yeşil yaprakları ıspanak gibi pişirilip tüketilebilir ve ayrıca ekstra sağlık için pancar suyunuza katılabilir. Pancar yeşilliklerindeki C vitamini, sağlıklı cilt, kemik, diş ve kan damarlarını destekleyen kolajen üretiminin yanı sıra sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Büyük Mineral Kaynağı

Pancarın süper besleyici bir gıda olduğu inkar edilemez, ancak tam olarak ne içerirler? Pancar, folik asidin yanı sıra harika bir lif, manganez ve potasyum kaynağıdır.

Bağışıklık İle Yardımcı Olabilir

Pancar lifinin vücuttaki anormal hücreleri tespit eden ve ortadan kaldıran beyaz kan hücrelerini artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Pancar Suyu

Kan Basıncını Düşürebilir

Pancar suyu ayrıca kan basıncını düşürebilir, bu da kalp hastalığı ve felce karşı korunmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, günde 250 ml pancar suyu içenlerin içmeyenlere göre hem sistolik hem de diyastolik kan basıncının daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun, pancarda bulunan nitratların kanda nitrik okside dönüştürülmesinin, kan damarlarını hem gevşetmeye hem de genişletmeye yardımcı olmasının bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

Egzersiz Sırasında Dayanıklılığı Artırabilir

Araştırmalar, pancarın egzersiz performansını ve dayanıklılığı destekleyebileceğini bulmuştur. Ancak bunun yanı sıra, nitratlar kasların daha verimli bir şekilde iyileşmesine yardımcı olan daha fazla oksijen sağladığından iyileşmeye yardımcı olabilir.

Kalp Yetmezliği Olanlarda Kas Gücünü Artırabilir

Yapılan bir araştırma, pancar suyundaki nitratların, kalp yetmezliği olan kişilerde, içtikten sadece iki saat sonra kas gücünü %13 oranında artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

Demansı Yavaşlatabilir

Pancarda bulunan nitratların faydalarından bir diğeri de demansın ilerlemesini yavaşlatma yeteneğidir. Bu, nitratların yaşlı insanlarda beyne giden kan akışını artırabileceğini ve dolayısıyla bilişsel gerileme oranını azaltmaya yardımcı olur.

Karaciğer Sağlığını Destekler

Pancar zengin bir betain kaynağı olduğundan karaciğer sağlığını destekleyebilir. Betain, karaciğer fonksiyonunda rol oynayan önemli bir maddedir ve sıçanlarda yapılan çalışmalar, betain’in karaciğeri yağ birikintilerine ve toksinlere karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

‘Kötü’ Kolesterolü Düşürebilir

2011’de yapılan bir araştırma, pancar özütünün sıçanlarda “kötü” kolesterolü düşürmeye ve “iyi” kolesterolü artırmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca karaciğerdeki oksidatif stres düzeyini azalttığını gösteriyor.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Pancar Suyu Sağlıklı Mı? için yorumda bulun

    Pancar Suyu Sağlıklı Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pancar Suyu Sağlıklı Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.