Salisilik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Salisilik asit artık bir dizi bakım ürününde ve ayrıca reçeteyle dayanıklı formülde mevcuttur. Ayrıca lekeli ve sivilceye meyilli ciltler için bir tedavi olarak da bilinir. Bu nedenle, yağlı bir cildiniz varsa veya bir veya iki sinir bozucu siyah noktadan şikayetçiyseniz, salisilik asit sizin için uygun olabilir. Burada salisilik asidin bazı faydalarına ve uygulamalarına bakıyoruz.

Salisilik Asit Nedir?

Asitler, son birkaç yıldır bakım ürünlerinde popüler bir bileşen olmuştur. Salisilik asit, söğüt kabuğundan ve ayrıca meyve ve sebzelerden elde edilen, cildin pul pul dökülmesine ve gözeneklerin temiz kalmasına yardımcı olan bir beta hidroksi asittir.

Bir beta-hidroksi asit, molekülün hidroksi kısmının asit kısmından iki karbon atomu ile ayrıldığı bir asittir. Bu yapı onu yağda daha fazla çözünür hale getirerek cildin gözeneklerine daha derin nüfuz etmesini sağlar.

Salisilik Asit Nasıl Kullanılmalıdır?

Salisilik asit, bir dizi cilt bakım ürününde mevcuttur, bu nedenle bunlardan bir veya daha fazlasını, hem sabah hem de akşam uygulamanız gereken olağan temizlik rutininize dahil etmek kolaydır. Temel bir bakımı rutini için temizleme, tonlama ve nemlendirmenin üstesinden gelemezsiniz;

Adım 1: Makyajınızı çıkarın ve salisilik asit temizleyici veya salisilik asit sabunu kullanarak yüzünüzü yıkayın.

Adım 2: Bir toner kullanın. Bir toner, nemlendirme sağlamak ve ölü cilt hücrelerini çıkarmak, ayrıca cildi nemlendiriciniz ve makyajınız için hazırlamak için tasarlanmıştır.

Adım 3: Nemlendirici uygulamak cildinizi nemlendirmeye ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır. Yaygın bir efsane, yağlı bir cildiniz varsa nemlendirici uygulamanıza gerek olmadığıdır. Ancak cilde nem sağlar ve aşırı yağ üretmesini engeller.

Cildinizin durumuna bağlı olarak her iki ila dört haftada bir cilt bakım rutininize salisilik asit kabuğu da ekleyebilirsiniz. Salisilik bir peeling, cildi gençleştirmenin yanı sıra yağlı ciltle savaşmaya da yardımcı olacaktır.

Salisilik Asit

Salisilik Asidin Cilde Faydaları

Tüm dünyadaki güzellik editörleri ve cilt bakımı uzmanları tarafından kahraman bir içerik olarak selamlanan salisilik asit, cildiniz için pek çok fayda sağlar.

Leke Eğilimli Cilde Yardımcı Olur

Siyah nokta, beyaz nokta ve sivilce, gözenekleriniz ölü deri hücreleri ve yağla dolduğunda ortaya çıkar. Salisilik asit cilde nüfuz eder ve gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur. Bunun tam etkilerini görmek birkaç hafta sürebilir.

Ölü Cilt Hücrelerini Temizler

Hepimiz haftada iki veya üç kez pul pul dökmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve salisilik asit peeling özelliklerine sahiptir. Yüzeyde biriken ölü deri hücrelerini yok ederek cildin arınmasına ve pul pul dökülmesine yardımcı olur. Bu peeling eylemi cildinizin gerçekten temiz görünmesine ve hissetmesine yardımcı olur.

Yağ Salgısını Azaltır

Genel olarak yağlı bir T bölgesinden mi yoksa sadece yağlı bir ciltten mi şikayetçisiniz? Salisilik asit cilt bakımı kurtarıcınız olabilir. Yağ bezleriniz tarafından üretilen yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur. Cildinizin daha az yağlı görünmesini sağlamanın yanı sıra, lekeye neden olan yeni tıkanıklıkların oluşma veya büyüme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir, bu da sivilcelerden muzdarip olmanızın daha az olası olduğu anlamına gelir.

Kızarıklık Görünümünü Azaltır

Salisilik asit, bazı lekelerle ilişkili kızarıklığı azaltmaya yardımcı olan bazı özelliklere sahiptir. Bu, genellikle büyük noktalarla birlikte gelebilecek bazı nabız veya zonklama hislerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Vücudunuzda Salisilik Asit Kullanabilir Misiniz?

Yüzde kullanmanın yanı sıra salisilik vücut yıkama da alabilirsiniz. Vücutta, yüzle aynı şekilde çalışır. Salisilik asit, ölü cilt hücrelerini ve cilt yüzeyindeki kirleri temizlemeye yardımcı olur, ayrıca lekeye meyilli cildi hafifletir ve cilt dokusunu iyileştirir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Salisilik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Salisilik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Salisilik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.