Pembe Himalaya Tuzu: Faydaları ve Kullanımları

Tuzu duyduğunuzu ve yemek pişirmek için kullandığınızı tahmin ediyoruz, peki ya pembe Himalaya tuzu? Bunu duydun mu? Bu makale, pembe Himalaya tuzunun ne olduğu, ne için kullanıldığı ve kullanımının yararları da dahil olmak üzere dünyasını araştırıyor. Umarız faydalı bulursunuz.

Himalaya Tuzu Nedir?

Pembe Himalaya tuzu, Pakistan’dan gelen bir tuz türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, beyaz olan deniz tuzunun aksine pembe renklidir. Bu özel tuz iki farklı düzeyde çekicidir – a) açık pembe renk ve b) bildirildiğine göre deniz tuzundan daha besleyici olduğu gerçeği.

Pakistan’ın Pencap bölgesindeki Salt Range dağlarından çıkarılan pembe Himalaya tuzu, Hint tektonik plakasının Avrasya plakasıyla çarpışması sonucu oluşan tuz birikintilerinden oluşan bir kaya tuzudur. Himalaya dağ silsilesi oluştukça tortular yukarı itildi. Buna karşılık, deniz tuzu, deniz suyunun buharlaşmasıyla oluşur. Himalaya tuzu, büyük kayalar, bloklar, plakalar, kristaller ve kaba ve ince öğütülmüş parçacıklar dahil olmak üzere birçok biçimde satın alınabilir ve deniz tuzu yerine kullanılabilir.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Biraz daha yukarıda bahsettiğimiz gibi, pembe Himalaya tuzu sayısız sağlık yararı ile bağlantılıdır; bazıları asırlık, ancak çoğu henüz araştırmalarla kanıtlanamadı. Bunlardan birkaçını aşağıda listeledik;

Mineral Makyaj

Himalaya pembe tuzu, günlük sağlık için gerekli olan 84 temel eser elementle doludur. Buna karşılık, deniz tuzu 72 parçacık içerir, bu nedenle pembe tuzun deniz tuzundan daha besleyici olmasıyla yaygın olarak ilişkilendirilmesinin nedeni budur.

Pembe Himalaya Tuzu

Sodyum Klorit

Sodyum klorürün bir formu olan tuz, günlük sağlık için gereklidir. Vücudun kan basıncını düzenlemesine yardımcı olur, sinir fonksiyonlarını destekler ve organların sağlıklı kalması için hücrelerin çalışmasına yardımcı olur.

Asitliği Azaltmak

Asitlik, midede oluşan gaz ve zayıf sindirimden kaynaklanır. Himalaya tuzu, sindirim sistemini temizleyen ve gaz oluşumunu kolaylaştıran bir antioksidandır. Sadece gaz ve asitliği gidermekle kalmaz, hazımsızlığı da giderir.

İştahı Artırmak

Himalaya tuzundaki antioksidanlar, sindirim sistemini toksinlerden arındırarak sindirim sürecini kolaylaştırır. Ayrıca, yiyeceklerin bir sonraki öğün için zamanında uygun şekilde sindirildiği anlamına gelir. Buna karşılık, iştah kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilo Kaybı

Himalaya tuzu, şeker isteğini azaltan insülini yeniden aktive eder. Şeker alımı azaldıkça yağ birikimi azalır, bu da Himalaya tuzunun genel olarak obezite ve kilo kaybına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Boğaz Enfeksiyonları

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle Himalaya tuzu, boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanan boğazdaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ilık su ile çözülüp gargara yapıldığında, tuz şişliği sakinleştirmeye yardımcı olur ve herhangi bir yanmayı yatıştırır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Pembe Himalaya Tuzu: Faydaları ve Kullanımları için yorumda bulun

    Pembe Himalaya Tuzu: Faydaları ve Kullanımları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pembe Himalaya Tuzu: Faydaları ve Kullanımları için ilk yorumu yapabilirsin.