Trans Yağların Zararları

Trans yağ asitleri veya trans yağlar, üreticiler sıvı yağları katı yağlara dönüştürdüklerinde oluşur. Kısaltmayı ve sert margarini düşünün. Üreticiler, hidrojenasyon adı verilen bir işlemle trans yağlar oluşturur. Özetle, hidrojenasyon, bitkisel yağların basitçe hidrojen atomları eklenerek katı yağlara dönüştürüldüğü bir süreçtir.

Hidrojenasyon, gıdaların raf ömrünü ve lezzet stabilitesini artırır. Nitekim, trans yağlar kısaltması, margarin, krakerler, tahıllar, şekerler, unlu mamuller, kurabiyeler, cipsler, atıştırmalık yiyecekler, salata sosları dahil olmak üzere birçok üründe bulunur.

Trans Yağlar Sizin İçin Neden Kötü?

Çok fazla trans yağ alımı bir dizi yaşam tarzı hastalığına yol açabilir. Tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Trans yağlar kişide merkezi obeziteye neden olarak bel hattınızı artırabilir. Genel olarak, sağlığınız için zararlıdır!

trans yağları zararları

Kalbi Ve Genel Sağlığı Nasıl Etkilerler?

Trans yağlar kötü kolesterol seviyenizi yükseltir ve iyi kolesterol seviyenizi düşürür. Bir dizi kardiyovasküler hastalık ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilişkilendirilirler. Araştırmalar, trans yağ asitlerinin kalp damar hastalıkları, meme kanseri, gebelik süresinin kısalması, preeklampsi riski, bebeklerde sinir sistemi ve görme bozuklukları, kolon kanseri, diyabet, obezite ve alerji ile doğrudan bağlantısını kanıtlamıştır.

Vücudun çalışması için aslında trans yağlara ihtiyaç duymadığından, insanlar bunları yemekten mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Genellikle işlenmiş ve paketlenmiş gıdalarda bulunurlar. Bununla birlikte, bu, belirli bir üründe kullanılan bileşenlere bağlıdır. Bu tür yiyecekleri satın almadan önce trans yağ etiketlerini kontrol etmek gerekir. Ara sıra tatlılar ve diğer yüksek yağlı yiyeceklerle kendinizi şımartmak iyi olsa da, trans yağlardan tamamen kaçınılmalı ve çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar içeren yiyeceklerle değiştirilmelidir.

Trans Yağlar Beyninizi Nasıl Etkiler?

Beynimiz, hücre zarlarını oluşturmak ve sürdürmek ve yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini taşımak için doğal yağlara güvenir. Ancak trans yağlar hücresel yıkıma neden olabilir, hormon üretimine zarar verebilir, hafızayı olumsuz etkileyebilir ve beyindeki iltihabı artırabilir. Beyindeki iltihaplanma vücudun Omega 3 yağ asitleri üretimini engelleyebilir. Omega 3’ler beyin işlevi için gereklidir. Beynimizin düzgün çalışması için doğal yağlara ihtiyacı vardır. Ancak trans yağlar yarardan çok zarar verir.

Trans Yağlardan Kaçınmak ve Daha Sağlıklı Seçimler Yapmak İçin İpuçları

Aşağıdaki ipuçları, insanların trans yağ alımını önlemelerine veya sınırlamalarına yardımcı olabilir;

  • Meyveleri, sebzeleri, kepekli tahılları vb. Vurgulayan bir diyet seçin.
  • Tereyağı ve diğer katı yağlar yerine zeytinyağı kullanın
  • Katı margarinden yumuşak margarine geçin
  • Kızartılmış, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçının
  • Etleri derisiz tavuk veya balıkla haftada birkaç gün değiştirin
  • Tam yağlı sütü az yağlı veya yağsız süt, yoğurt ve peynir ile değiştirin
  • Şekerli yiyecekleri sınırlayın
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Trans Yağların Zararları için yorumda bulun

    Trans Yağların Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Trans Yağların Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.