Yeşil Mercimeğin Besin Değeri

Baklagil ailesinin en besleyicisi olan mercimek hakkında sizlere bu makalemizde bilgiler vereceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki mercimek tam anlamıyla protein deposu bir besindir. Vitamin ve mineral açısından zengin bir özelliğe sahiptir. Diyetisyene gittiğiniz zaman doktorunuz diyet listesinde bu mucizevî besini sizlere öneriyorlar. Çünkü mercimek besleyici bir besin olmasının yanı sıra düşük kaloride olmasından ötürü kilo sorunu yaşayan kişilerin kilo vermesini sağlamaktadır. İçerisinde A, B,C ve K vitamini,  mineral olarak ise fosfor, sodyum, kalsiyum, potasyum çinko içermektedir.

Yeşil Mercimeğin Besin Değeri

Yeşil Mercimeğin Besin Değeri

 • Eğer ki vücudunuzun direncinin yerinde olmasını istiyorsanız ve zinde bir hayat yaşamak istiyorsanız o zaman yeşil mercimek tüketmelisiniz. Yeşil mercimek içerisinde bulundurmuş olduğu vitamin ve minerallerin sayesinde metabolizmanızı hızlandırır.
 • Herhangi bir spor aktivitesinde meşgul iseniz ve bu spor da kas yapmak istiyorsanız mercimek tüketerek kas yapınızı güçlendirir ve kas oluşumunu sağlarsınız. Çünkü mercimek protein deposudur.
 • İçerisinde bulundurmuş olduğu folik asit sayesinde hamilelik ve kalp rahatsızlığı gibi durumlarda vücudu destekler.
 • Hasta olmaya yatkın bir vücut yapınız varsa yeşil mercimek tüketmelisiniz. Çünkü yeşil mercimek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı sizi korumaktadır.
 • Lavaboya çıkamıyorsanız kabızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız yeşil mercimek tüketerek hazımsızlık gibi sorunlarınızı aşabilirsiniz.
 • Yeşil mercimek tüketerekten kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz.
 • Kolesterolü düşürür ve ile meydana gelecek olan hastalıkları engellemiş olur.
 • Sindirim süresi olarak uzun sürdüğü için hemen kana karışmaz ve bu sayede uzun süreli bir tokluk hissi yaşatır.
 • Yeşil mercimek tüketmek kansere karşı vücudu korumaktadır.
 • Hücrede oluşabilecek olan herhangi bir hasarı engeller. Yeşil mercimek içerisinde bulundurmuş olduğu antioksidan sayesinde ise metabolizmayı desteklemektedir.
 • Adet dönemlerinde, hamilelik sürecinde ve yeni doğum yapmış emziren annelerin sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir. Çünkü yeşil mercimek demir bakımından zengin bir besindir. Demir ise vücudumuza enerji verir ve yorgunluk hissini azaltmaktadır. Yeşil mercimek tüketmek vücudumuz açısından birçok şeye fayda sağlamaktadır.
 • Yeşil mercimek tüketmek ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olan ve sinir sisteminin risklerini yani Alzheimer hastalığının oluşabilme riskini azaltıp ayrıca beyin ve sinir sistemimizin korunmasında da destek sağlamaktadır.
 • Yeşil mercimek yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu sayede insülin direnci ve diyabet gibi hastalıkların korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yeşil mercimeğin içerdiği magnezyum sayesinde böbrek sağlığına da faydası bulunmaktadır.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Yeşil Mercimek Yeşil Mercimeğin Besin Değeri için yorumda bulun

  Yeşil Mercimeğin Besin Değeri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeşil Mercimeğin Besin Değeri için ilk yorumu yapabilirsin.