Yoğurdun Faydaları

Mükemmel bir kalsiyum deposu olan, kilo vermenize olanak tanıyan, vitamin ve mineraller açısından son derece zengin yoğurdun sağlığımıza onlarca farklı katkısının olduğunu biliyor muydunuz?

Kemik ve iskelet sistemini güçlendiren yoğurt; yüzyıllardır farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor ve kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak tanıyor.

Bol miktarda C ve B1 vitamini içeren, bileşenlerindeki potasyum, sodyum, demir, omega 4 sayesinde çocukların da sağlıklı gelişimini destekleyen yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor.

Bu yazımızda sofralarımızın ve ana yemeklerimizin vazgeçilmez tadı olan yoğurdun faydaları hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte; yoğurdun mucizevi nitelikteki faydaları:

  • Kilo vermenizi kolaylaştırıyor

Diyet programlarının olmazsa olmazları arasındaki yoğurt; bileşenlerindeki kalsiyum ve aminoasitler sayesinde vücuttaki fazla yağları yakıyor, kas sistemini güçlendiriyor yani kişinin daha kolay bir şekilde zayıflamasına katkıda bulunuyor.

  • Cildi nemlendiriyor ve besliyor

Genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımızı da gözeten yoğurt; cildi nemlendiriyor, besliyor ve cilt yorgunluğunu gideriyor.

Özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişilere önerilen yoğurt maskesi cilde uygulandığında cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

Yoğurt maskesi ile cildinizi güzelleştirmek için bir miktar taze organik yoğurdu cildinize sürün ve 10 dakika bekleyin. 10 dakikanın sonunda ise cildinizi bol ılık suyla durulayın.

  • Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlıyor

Bağırsaklarda bulunması gereken ve sindirimi düzenleyen iyi bakteriler açısından oldukça zengin olan yoğurt; bu iyi bakteriler sayesinde kabızlığı gideriyor, sindirim sisteminin daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

  • Kişinin kolon kanserine yakalanma olasılığını düşürüyor

Düzenli olarak organik yoğurt tüketen kişiler; diğer kişilere nazaran kolon kanserine daha az yakalanıyor.

  • Hipertansiyonu önlüyor

Kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olan yüksek tansiyonu düşüren yoğurt tüketimi; yüksek tansiyonu dengeliyor.

Aynı zamanda düzenli olarak organik yağsız yoğurt tüketen kişilerin tansiyon hastalığına yakalanma olasılığı yapılan bilimsel araştırmalara göre en az %30 oranında düşüyor.

  • Diş sağlığını koruyor

Bileşenlerinde yer alan laktik asitler sayesinde diş minelerini güçlendiren ve diş eti sağlığını gözeten yoğurt; bu yönüyle diş sağlığımıza da oldukça yararlı bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

  • Kişinin soğuk algınlığı kapma olasılığını azaltıyor

Vücudumuzun mikroplarla ve bakterilerle savaşmasını engelleyerek, bağışıklık sistemimizi güçlendiren yoğurt; kış aylarında düzenli olarak tüketildiğinde grip, nezle vb. hastalıkları başkasından kapma olasılığımızı azaltıyor.

Gün içerisinde en az bir kase yoğurt tüketerek; hem vücudunuzda tokluk hissi yaratabilir hem de pek çok hastalığa yakalanmaktan kurtulabilirsiniz.

Ancak yoğurdun faydalarından yararlanabilmek adına mutlaka yağsız, organik ve prebiyotik yoğurt tüketmeye özen göstermelisiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Yoğurdun Faydaları için yorumda bulun

    Yoğurdun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yoğurdun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.