Avokado Kaç Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

Avokado, büyük bir çukuru ve koyu kösele kabuğu olan parlak yeşil bir meyvedir. Salatalardan dürümlere, smoothie’lere ve hatta keklere kadar her şeyde kullanılmaktadır. Peki bu meyveyi bu kadar süper yapan şey nedir?

Avokado Beslenme

Avokadonun çok fazla kalorisi vardır. Önerilen porsiyon boyutu beklediğinizden daha küçük: Orta boy bir avokadonun 1 / 3’ü (50 gram) 50 kaloriye sahiptir. Avokado yağ oranı yüksektir. Ama tekli doymamış yağ, kötü kolesterolü ılımlı bir şekilde yediğiniz sürece düşürmeye yardımcı olan iyi bir yağdır. Avokado, yaklaşık 20 vitamin ve mineral sunar. Yani 100 gramlık bir porsiyonda şunları elde edersiniz;

  • 485 miligram
  • 81 mikrogram folat
  • 0.257 miligram B6 vitamini
  • 10 miligram C vitamini
  • 2,07 miligram E vitamini

Avokadonun şekeri düşüktür. Ve lif içerirler, bu da daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Avokado

Avokadonun Sağlık Faydaları

Besleyici yiyecekler içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Avokado, ekleyebileceğiniz sağlıklı bir besindir. Avokadodan alacağınız mineraller, vitaminler ve sağlıklı yağlar, hastalıkları karşı önlemeye ve vücudunuzun iyi çalışmasına yardımcı olur. Avokado şunlardan korunmaya yardımcı olabilir;

Kanser. Avokadodan aldığınız folat, prostat ve kolon kanseri gibi belirli kanserler riskinizi azaltabilir. Avokadodaki besinler ayrıca kanseri tedavi edebilir.

Artrit ve osteoporoz. Avokadodan elde edilen yağ özleri üzerine yapılan araştırmalar, osteoartrit semptomlarını azaltabileceklerini göstermektedir. Avokadodaki K vitamini, kemik kaybını yavaşlatarak ve osteoporozu önleyerek kemik sağlığınızı artırır.

Enflamasyon. Kronik iltihaplanma, Alzheimer hastalığı, diyabet ve artrit dahil birçok hastalığı yardımcı olur. Avokadodaki E vitamini vücudunuzdaki iltihabı azaltır.

Avokadodaki besinler ayrıca sağlıklı kalmaya yardımcı olabilir;

Sindirim. Avokado, lifle doludur. Özellikle atıkları vücudunuzdan geçirmeye yardımcı olan çözünmez lif bakımından zengindirler. Lif sizi düzenli tutar ve kabızlığı önleyebilir.

Kan basıncı. Avokado potasyum açısından zengindir. Potasyum, kanınızdaki sodyum seviyelerini düşürerek ve kan damarı duvarlarınızdaki gerilimi hafifleterek kan basıncınızı dengelemeye yardımcı olur.

Kalp. Avokadodaki sağlıklı yağların çoğu, tekli doymamış bir yağ asidi olan oleik asittir. Bu kalp-sağlıklı yağ, kardiyovasküler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Avokadoda ayrıca kolesterolün bitki versiyonu olan beta-sitosterol adı verilen bir besin vardır. Beta-sitosterol, kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

Gebelik. Bebeğinizin beyninde ve omurgasında doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için hamilelik döneminde günde en az 400 mikrogram folata ihtiyacınız vardır. Bir avokado size bunun yaklaşık% 41’ini verir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Avokado Kaç Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Avokado Kaç Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avokado Kaç Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.