Besin Grupları ve Vücuda Faydaları Nelerdir, Hangi Besin Grubu Ne Kadar Alınmalı

Temel besin gruplarından besinler, yaşam ve büyüme için gerekli besinleri sağlar. Bu yiyecekler aynı zamanda ‘günlük yiyecekler’ olarak da bilinir. Besin gruplarının her biri bir dizi besin sağlar ve hepsinin vücudun işlevine yardımcı olmada bir rolü vardır. Özellikle baklagiller, sebzeler ve meyveler hastalıklara karşı korumaktadır ve sağlıklı beslenme için mutlaka tüketilmelidir. Temel besin grupları ise şunlardır;

  • pirinç, tahıllar, erişte, makarna ve diğer tahıllar
  • sebzeler ve baklagiller
  • meyve
  • süt, yoğurt, peynir veya alternatifleri
  • yağsız et, balık, kümes hayvanları, yumurta, kuruyemiş ve baklagiller.

Dengeli bir diyet, beş besin grubunun her birinden çeşitli yiyecekler içerir ve bir dizi farklı tat ve kıvam sunar. Her gün yediğimiz besinlerin çoğunu bu besin gruplarından seçmek önemlidir.

Ekmekler, Tahıllar, Pirinç, Makarna, Erişte ve Diğer Tahıllar

Ekmekler, tahıllar, pirinç, makarna, erişte ve diğer tahıl bazlı gıdalar, vücudun enerji için kullandığı karbonhidratları sağlar. Bu gruptan en iyi seçenekler kepekli ve kepekli ekmekler, tahıl gevrekleri ve tuzlu bisküvilerdir. Diğer iyi seçenekler arasında kahverengi pirinç, kuskus, kepekli makarna ve polenta bulunur.

besin grupları

Sebzeler, Baklagiller ve Meyveler

Meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve sağlar ve her gün yemek ve atıştırmalıklara dahil edilmelidir. Çok çeşitli vitamin ve mineraller sağlamak için çeşitli meyveler, sebzeler ve baklagiller seçin.

Süt, yoğurt, peynir veya süt ürünleri ve başlıca diyet kalsiyum kaynaklarıdır. Yeterli kalsiyuma sahip olmak sağlıklı kemikler ve dişler için önemlidir. 12 aydan küçük bebeklere süt önerilmez, ancak kahvaltılık gevreklerde ve yoğurt, muhallebi ve peynir gibi diğer süt ürünlerinde küçük miktarlarda dokuz aydan sonra verilebilir. Bir ila iki yaş arası çocuklar için tam yağlı sade süt önerilir ve iki yaşından büyük çocuklar için az yağlı sade süt uygundur. Çocuklar inek sütü içmiyorsa veya inek sütü ürünleri yemiyorsa, bunun yerine kalsiyum takviyeli soya içeceği alabilirler. Pirinç ve yulaf sütleri tavsiye edilmez ve çocuklara sadece tıbbi tavsiyeden sonra verilmelidir.

Yağsız Et, Balık, Kümes Hayvanları, Yumurta, ve Baklagiller

Bu grup kırmızı et, beyaz et, balık ve yumurtayı içerir. Bu gruptaki hayvansal olmayan ürünler arasında fındık, baklagiller ve tofu bulunur. Et ve alternatifleri protein, demir ve çinko açısından zengindir ve çocukların büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Çocukların diyetlerinin çok fazla yağ içermediğinden emin olmak için yağsız et ve derisiz kümes hayvanları seçmek en iyisidir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Besin Grupları ve Vücuda Faydaları Nelerdir, Hangi Besin Grubu Ne Kadar Alınmalı için yorumda bulun

    Besin Grupları ve Vücuda Faydaları Nelerdir, Hangi Besin Grubu Ne Kadar Alınmalı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Besin Grupları ve Vücuda Faydaları Nelerdir, Hangi Besin Grubu Ne Kadar Alınmalı için ilk yorumu yapabilirsin.