Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Faydaları

Gülgiller familyasından gelen böğürtlen, şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilen bitkilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Böğürtlenin faydaları bir yana, yapraklarından bile çeşitli hastalıkların tedavi edildiği görülmektedir. Tam anlamıyla şifa deposu olan böğürtlen, yeri geldiğinde şurup olarak, yeri geldiğinde ağız yoluyla, yeri geldiğinde kurutularak ve diğer birçok şekilde kullanılabilmektedir.

Böğürtlenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

 • Kalp Sağlığına Faydaları
  Antosiyanin konusunda oldukça zengin olan böğürtlen, bu maddeden rengini de almaktadır. Söz konusu madde, kalp hastalıklarına karşı vücudu büyük ölçüde koruyarak, kalp sorunlarının önceden önüne geçmekte ve halihazırda olan kalp sorunlarına karşı ise son derece etkili olmaktadır. C vitamini açısından zengin olan böğürtlen, damar sertliğinin önüne geçerken, kalp krizi ve felç gibi durumlara karşı da önceden tedbir almaktadır.
 • Göz Sağlığına Faydaları
  Böğürtlenin göz sağlığı konusunda olumlu etkiler göstermesi adına yine C vitaminin ve antosiyanin maddesinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yaşa bağlı olan göz deformasyonlarına karşı direnç gösteren böğürtlen, görme kaybına engel olurken, göz merkezine direkt olarak etki eden hastalıkların oluşması konusunda oldukça etkilidir.
 • Sindirim Sistemine Faydaları
  Lif açısından vücudun günlük ihtiyacını karşılayabilecek bir besin kaynağı olan böğürtlen, yeterli miktarda tüketildiği zaman bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu düzenleyici etkisi nedeniyle, bağırsakta meydana gelen düzensizlikler nedeniyle oluşan kolon kanserinin de önüne geçmektedir.
 • Kadın Sağlığına Faydaları
  Primenopozal evrelerinde ve menopoz döneminde kadınların sıcak basma sorununa karşı etkili olan böğürtlen, içermiş olduğu doğal östrojen ve fitoöstrojen maddeleri nedeniyle, söz konusu dönemlerde sorunların azalması konusunda yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte menopoz dönemi içerisinde sorunu çeken kadınların böğürtlen tüketmesinde fayda vardır.
 • Kansere Karşı Mücadele
  Kolon kanseri, akciğer kanseri ve özofagus kanseri başta olmak üzere, diğer birçok kanserin tedavisi konusunda kullanılan böğürtlen, içermiş olduğu mikro besinler sayesinde, kontrolsüz hücre çoğalmasının büyük ölçüde önüne geçmektedir.
 • Sağlığına Faydaları
  Hafıza kaybı, unutkanlık ve diğer sorunlarına karşın, böğürtlen tüketiminin etkili olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmışken, içermiş olduğu A, E ve C vitaminleri sayesinde, beyin sağlığına büyük ölçüde etki etmektedir. Bununla birlikte magnezyum, manganez, selenyum ve B- komleks gibi maddeleri de içerisinde bulundurmakta olan böğürtlen, beyin hücrelerinin sağlığı açısından da son derece etkilidirler.
 • Kemik Sağlığına Faydaları
  Kemiklerin daha sağlıklı ve daha güçlü olabilmesi adına böğürtlen tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. Kalsiyum, K vitamini, fosfor, manganez, demir, magnezyum ve çinko gibi maddeleri içermekte olan böğürtlen, bu nedenle kemik sağlığına direkt olarak etki etmektedir.
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Böğürtlenin Faydaları Böğürtlenin Faydaları için yorumda bulun

  Böğürtlenin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Böğürtlenin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.