Çatlayan Dudaklara Ne İyi Gelir?

Özellikle kış aylarında soğuk havalara maruz kalan dudaklarımız; zaman içerisinde çatlayarak, maalesef ki eski güzel görünümünü kaybedebiliyor. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmemesi, dudaklarımızın yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalması, aşırı sigara tüketimi derken çatlayan dudaklar; aslında birtakım bitkisel ve doğal yöntemlerle eski bakımlı görünümüne kavuşabiliyor.

Vitamin ve mineral eksikliği, stres, kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri, A vitamini fazlalığı ve dudak yalama alışkanlığı; dudak çatlamasına neden olan diğer faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca çatlayan dudaklara ne iyi gelir? sorusunu yanıtlamak ve dudak kuruluğunu geçiren doğal kür tariflerine yer vermek istiyoruz.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

  • Su

Özellikle vücudun susuz kaldığının sinyallerini veren dudak çatlamasına iyi gelen yeterli miktarda su tüketimi; dudak çatlamasından kurtulmanın en etkili yollarından biri olarak biliniyor.

Günde en az 2 litre su tüketerek, hem sağlıklı bir yaşam sürebilir hem de dudak çatlaması probleminizden kurtulabilirsiniz.

  • Salatalık

Dudak çatlamasına iyi gelen bir diğer besin olma özelliği taşıyan salatalık; aynı zamanda dudakları nemlendirerek, dudaklara bakım yapıyor.

Salatalık ile dudak çatlaklarınızı kısa bir sürede geçirmek adına öncelikle bir dilim salatalığın sulu kısmını dudaklarınıza ezerek yedirin. 20 dakika bekleyin ve dudaklarınızı ılık suyla güzelce durulayın.

Gün içerisinde 5-6 kez bu işlemi tekrarladığınız takdirde dudaklarınızın eski formuna kavuştuğuna kısa bir süre içerisinde tanık olabilirsiniz.

  • Hint Yağı

Cilt kuruluklarına muhteşem bir çözüm olan Hint yağı; dudak kuruluğuna bağlı olan dudak çatlaklarını da iyileştirici bir rol üstleniyor.

Hint yağının bu mucizevi etkisinden yararlanmak adına bir tatlı kaşığı Hint yağını birkaç damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı gliserin ile bir kasede iyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz bu kürü gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün.

Sabah uyandığınızda ise dudaklarınızı bol ılık suyla yıkayın. Bu kürü her gün düzenli bir şekilde dudaklarınıza uygulayarak, dudaklarınızı nemlendirebilir ve yumuşatabilirsiniz.

  • Toz Şeker

Doğal bir peeling olarak, dudakları ölü hücrelerden arındıran ve dudaklarımızdaki yeni hücre oluşumunu hızlandıran toz şeker; dudaklarımızı nemlendirerek, kurumalarının önüne geçiyor.

Dudak çatlaklarını toz şeker ile tedavi etmek için bir tatlı kaşığı bal ile iki tatlı kaşığı şekeri bir kasede karıştırın. Ardından elde ettiğiniz macunumsu kremi dudaklarınıza sürün ve 5 dakika boyunca bekleyin.

Son aşamada dudaklarınızı ölü cilt hücrelerinden arındırmak için parmaklarınız ile ovun ve bol suyla durulayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Çatlayan Dudaklara Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Çatlayan Dudaklara Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çatlayan Dudaklara Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.