Diyetteyken Yenilebilecek Tatlılar

Sağlıklı, fit ve çekici bir görünüme sahip olmak adına diyet yaparken; maalesef ki birçok gıdadan uzak durmamız ve tatlı tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırmamız gerekiyor.

Özellikle bol kalori içeren tatlılar; çikolatalı ve bol nişastalı kekler; diyetteyken kaçınmamız gereken tatlılar listesinde ilk sıralarda bulunuyor.

Ancak diyet yapmamız ve bazı gıdalardan uzak durmak zorunda olmamız; diyet yaptığımız zaman dilimi boyunca hiçbir şekilde tatlı tüketemeyeceğimiz anlamına da gelmiyor.

Bu yazımızda diyetteyken yiyebileceğiniz tatlılardan yani sizi şişmanlatmayan lezzetlerden bahsetmek istiyoruz.

İşte; diyetteyken yenilebilecek tatlılar listemiz:

 • Puding

Kalorisi düşük olan tatlılar listesinde başı çeken, severek tükettiğimiz tatlılardan biri olan puding; diyetteyken tüketebileceğimiz en lezzetli tatlılardan biri.

100 gramı ortalama 119 kalori olan puding; aynı zamanda A ve D vitaminleri, kalsiyum ve B12 vitaminleri açısından da oldukça zengin bir tatlı olma özelliği taşıyor.

Özellikle tatlı krizleriniz başınıza vurduğunda puding ile bu krizi aşabilir hem de fazla kilo almaktan kurtulabilirsiniz.

 • Meyveli Yoğurt

İçerisinde bol miktarda çilek, ananas, kivi vb. meyve parçacıkları veya meyve aroması bulunan meyveli yoğurtlar; tatlı isteğinizi dinginleyebilecek aynı zamanda son derece lezzetli olan bir diğer tatlı seçeneği.

Diyetteyken yenilebilecek tatlılardan biri olan meyveli yoğurdu marketlerden satın alabileceğiniz gibi evde de yoğurda ilave edebileceğiniz meyveler ile kendi tatlınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

 • Bitter Çikolata Aromalı Meyve

Tıpkı meyveli yoğurt gibi canınız tatlı çektiğinde tüketebileceğiniz bitter çikolata aromalı meyve; bol miktarda lif içeren yani sindirimi oldukça kolay olduğu için metabolizmayı hızlandıran tatlılar içerisinde bulunuyor.

Meyve üzerine serpiştireceğiniz bitter çikolata ile hem sağlıklı hem de leziz bir tatlı hazırlayabilmeniz mümkün!

 • Güllaç

Özellikle Ramazan sofralarının olmazsa olmazı olan, beğeni ile tükettiğimiz sütlü tatlılar arasında bulunan güllaç; düşük kalorisi ile ön plana çıkan bir tatlı!

Hafif bir tatlı ile tatlı krizinizi geçiştirmek adına Ramazan aylarının yanı sıra diyet müddetince evinizde güllaç hazırlayabilirsiniz.

 • Kazandibi

Düşük kalorili tatlılardan biri olan kazandibi; 1 porsiyonunda yalnızca 201 kalori içeriyor. Bu yüzden de diyetisyenler tarafından diyette olanlara tavsiye edilen bir tatlı olma özelliği taşıyor.

Diyette Tatlı Yerken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Tatlıyı her ne kadar canınız çekse de tok karnına yememeye, yemeklerden 2-3 saat sonra tüketmeye özen gösterin.
 • Her şeyin fazlası zararlı olduğu için ‘zaten kilo almam’ düşüncesiyle bir porsiyonu kesinlikle aşmayın. Aksi halde kısa süre içerisinde kilo alabilirsiniz.
 • Akşam saat 7’den sonra mümkün olduğunca tatlı tüketmemeye çalışın.

Şimdiden afiyet olsun.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Diyetteyken Yenilebilecek Tatlılar için yorumda bulun

  Diyetteyken Yenilebilecek Tatlılar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyetteyken Yenilebilecek Tatlılar için ilk yorumu yapabilirsin.