Chia Tohumu Yağının Faydaları

Chia tohumu yağı son zamanlarda neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor. Chia tohumu yağının faydaları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Chia tohumunun ve yağının her yerde karşımıza çıkmasıyla beraber bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı da artmaya başladı. Bizde sizlere yazımızda Chia tohumu yağının faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Chia Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu yağı içerisinde Omega 3 yağ asitlerini bol miktarda bulundurur. Omega 3 yağ asitleri ise bizi birçok hastalıktan koruma özelliğine sahiptir. Chia tohumu yağının içeriğinde bulunanlar ve faydaları şu şekildedir:

-Chia tohumu yağı içeriğinde çok fazla antioksidan madde ve esansiyel yağ asitleri barındırır. Bu özelliği sizi hastalıklardan korumaktadır.

-Chia tohumu yağında E, D, B ve A vitaminlerinin yanı sıra kükürt, magnezyum, manganez, demir ve iyot gibi minerallerde yer almaktadır.

-Yağ, eklemlerin güçlenmesi konusunda çok önemli yere sahiptir.

-Göz kuruluğunu azaltma özelliğine sahiptir. Bu şekilde göz kuruluğu ve batma gibi durumlarında önüne geçilir.

-Kan basıncını dengeleyerek tansiyonu kontrol eder.

-Kolesterolü de dengeleme özelliğine sahiptir.

Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

-Chia tohumu yağında bulunan Omega 3 yağları beyin hücrelerinin oluşmasına ve gelişmesine yardım eder. Ek olarak beyin iltihabını da önler. Bu durum insanlarda hafızayı geliştirir ve bunama rahatsızlığının önüne geçer. Ek olarak depresyona yakalanma riskini de azaltır.

-Kalp sağlığınızı korumada da çok etkilidir. İçerisinde bulunan Omega 3 kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizi riskini büyük oranda düşürecektir. Bunun için günlük bir çay kaşığı Chia yağı tüketebilirsiniz.

-Sindirim sisteminizde oluşan problemlerin düzenlenmesine yardım eder. Bunda en etkili olan özelliği ise içerisinde yüksek miktarda barındırmasıdır. İçeriğinde bulunan lif bağırsak hareketlerinizi düzenler, dışkılama problemlerinin önüne geçer ve sindirim sisteminizi düzenler.

-Chia tohumu yağı çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yağ, günlük önerilen kalsiyum miktarının yüzde 18’ini karşılar. Bu şekilde kemikleri korumada da etkilidir. Kalsiyum dışında kemik sağlığınız için önemli olan minerallerde Chia tohumu yağında bulunmaktadır.

Cilde faydaları Nelerdir?

-Chia tohumu yağı kuru ciltleri nemlendirme özelliğine sahiptir.

-Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korur.

-Yaşlanmayı önleme özelliğine sahiptir. Kırışıklıkların görünümünü büyük ölçüde azaltır.

-Düzenli kullanımda cilde parlaklık ve ışıltı verme özelliğine sahiptir.

- derisini besleyerek saçın hızlı uzamasını sağlar. Bu etki için saç kreminize ekleyerek kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Chia Tohumu Yağının Faydaları için yorumda bulun

    Chia Tohumu Yağının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Chia Tohumu Yağının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.