Depresyona Ne İyi Gelir?

Zaman zaman çoğumuz depresyonda olduğumuzu düşünüyor, mutsuzluk, karamsarlık ve hüzün gibi negatif duygularımız yüzünden hayatın ellerimizden kayıp gittiğini düşünebiliyoruz.

Özellikle sevgilimizden ayrıldığımızda ya da bir yakınımız vefat ettiğinde bizi tam anlamıyla ele geçiren umutsuzluk yüzünden aylar boyunca yataktan çıkamadığımız günler bile geçirebiliyoruz.

Ancak tam anlamıyla depresyonda olduğumuzu söyleyebilmemiz için bize mutlaka doktor tarafından‘depresyon’ teşhisi konulması gerekiyor.

Hemen hemen herkesten duymaya alıştığımız bir kelime olan depresyon, en genel tanımıyla beyindeki kimyasal dengenin bozulması, serotonin ve noradrenalin isimli kimyasal maddelerin salgılanımının ciddi oranda azalması anlamına geliyor.

Depresyonun olumsuz etkilerinden kurtulabilmemiz içinse öncelikle doktorumuz tarafından reçete edilen ilaçlarımızı düzenli bir şekilde kullanmamız, yaşam tarzımızda ve düşüncelerimizde birtakım değişikliklere gitmemiz ve sık sık depresyona iyi gelen besinlerden tüketmemiz gerekiyor.

Peki, depresyona ne iyi gelir? Depresyona iyi gelen besinler nelerdir?

  • Düzenli olarak spor yapın!

Daha çok ve formda kalmak adına tercih ettiğimiz spor, aynı zamanda vücudumuzda daha fazla miktarda serotonin hormonunun salgılanmasına da olanak tanıyor.

Mutluluk hormonu olarak isimlendirilen serotonin hormonunun daha fazla salgılanması ise ruhsal açıdan kendimizi daha iyi hissetmemizi ve kendimizde savaşacak gücü ve enerjiyi bulabilmemize yardımcı oluyor.

Sporla ve egzersizle aranızın pek de iyi olduğunu düşünmüyorsanız, en azından günde 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarak, işe koyulabilirsiniz.

  • Doğa ile iç içe zaman geçirin

Yoğun iş yükü, gün içerisinde devam eden hayat koşuşturmacası derken üzerimize binen yük, maalesef ki kendimizi daha stresli ve depresif hissetmemize neden oluyor.

Çoğu zaman hayatın zorluğunun altında eziliyor ve bu yüzden de depresif duygulara daha kolay bir şekilde yakalanabiliyoruz. Kendinizi mutsuz ve gergin hissettiğiniz anlarda şifa bulmak amacıyla kendinizi doğanın huzurlu kollarına bırakmanızı öneriyoruz.

Küçük bir köyde bir hafta sonu tatili sonrasında kendinizi daha dinç ve enerjik hissettiğinizi gördüğünüzde inanınki kendinizi her mutsuz hissettiğinde doğaya doğru keyifli bir tatil kaçamağı yaparken bulacaksınız.

  • Depresyona iyi gelen besinler tüketin

Pek çok hastalığın tedavisinde doğada yer alan şifalı ve iyileştirici bitkilerin kullanıldığını hepimiz biliyoruz.

Depresyon tedavisinde etkili olan ve doktorlar tarafından önerilen besinleri tüketerek, yeni güne daha mutlu ve umut dolu bir şekilde uyanabilmeniz mümkün.

Depresyona iyi gelen besinlere elma, balık yağı, bal, kaju, yumurta, mandalina, yulaf, kestane ve sardalyayı örnek olarak gösterebiliriz.

İçinizdeki yaşam sevincinizi ve umudunuzu kaybetmemeniz dileğimizle.

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Depresyona Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Depresyona Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Depresyona Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.