Diş Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı zaman zaman herkesin başına gelen ve gerçekten dayanılması çok zor bir ağrıdır. Özellikle gece olduysa yapacak pek bir şey yok demektir. Evde şiddetli diş ağrısı yaşıyorsanız ilk olarak dişlerinizde ve diş aralarınızda kalan artıkları bir diş fırçası yardımıyla temizlemelisiniz. Dişlerinizi iyi bir şekilde fırçalamak çürüğe sıkışmış olan ve ağrı verici maddeler uzaklaştırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Diş Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

-Yatar konumda olmak diş ağrınızın artmasına sebep olacak. Bu yüzden ağrınız gece başladıysa yüksek yastık kullanmaya dikkat edin.

-Diş çürüğünüze sıkışmış olan ve ağrı verici maddeleri temizlemek için dişlerinizi hafif bir şekilde fırçalayın.

-Diş temizliğinizi diş ipi ile yapın.

-Diş ağrınızın kısmen uyuşması için tuzlu su gargarası veya sirkeli su gargarası yapabilirsiniz.

-Yapacağınız gargaralar dişlerinizde yer alan bakterileri temizler ve dişeti şişliklerini azaltır.

-Gargaranın açık diş çürükleri ve diş eti üzerinde dezenfektan etkisi bulunmaktadır.

-Dişinizin üzerine kesinlikle alkol, aspirin veya kolonya koymayın.

-Evde karanfil yağı bulunuyorsa bir pamuk yardımıyla dişinize sürebilirsiniz.

-Kuru karanfili ağrıyan bölgenin üzerine bırakırsanız ağrının azalmasına yardımcı olur. Karanfilin anti bakteriyel özelliği çürük dişin çevresinde yer alan zararlı bakterilerin giderilmesinde yardımcı olur.

-Ağrıyan dişin etrafına soğuk kompres yapabilirsiniz. Aynı zamanda bunun tam tersi olarak sıcak kompres yapmanızda da sakınca yoktur.

Kullanımı

Diş ağrılarında rahatlama sağlama konusunda sarımsağın çok önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Sarımsağın doğan antibiyotik olması ağrının azalmasına yardımcı olur. Diş ağrısında kullanımı için:

-1 – 2 diş sarımsağı direk çiğneyebilirsiniz.

-Evde karanfil varsa sarımsağı tuz ile iyice ezerek bir macun oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz macunu ağrılı dişin üzerine uygulamalısınız.

genellikle dişlerde etkisini 5 ile 10 dakika arasında göstermektedir.

Karanfil Kullanımı

Karanfilin antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra diş ağrısını azaltma ve enfeksiyonlarla mücadele etme konusunda da anestezik özellikleri vardır. Karanfili diş arılarınızda farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Kullanım şekilleri şu şekildedir:

-ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane karanfil koyarak 20 – 30 dakika bekletebilirsiniz. Anlık ağrıların kesilmesinde bu uygulama çok etkilidir.

-Birkaç tane karanfili biraz zeytinyağı veya herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırarak ağrıyan dişin üzerine sürebilirsiniz.

-Evinizde karanfil yağı varsa pamuğa damlatarak ağrıyan dişin üzerine sürebilirsiniz.

Soğan Kullanımı

Soğanın antiseptik ve antimikrobiyel özellikleri vardır. Bu özelliğiyle diş ağrısına sebep olan mikropları yok ederek ağrının azalmasını sağlar.

-Ağrıyan dişinizle soğanı çiğneyebilirsiniz.

-Çiğneyemeyecek durumdaysanız zarı alınmış soğanı ağrıyan dişinizin üzerine koyabilirsiniz.

-Soğanın suyunu pamukla dişinize sürebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Diş Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri için yorumda bulun

    Diş Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diş Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri için ilk yorumu yapabilirsin.