Elma Sirkesinin Zararları

Bugüne kadar hakkında yazılan yazılarda genellikle faydaları üzerinde durulmuştur. Fakat biz sizlere elma sirkesinin zararları hakkında bilgi vereceğiz.

Elma sirkesinin faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Doğal bir ürün olan elma sirkesini, elma suyunu fermante ederek oluştururuz. Son birkaç yıldır özellikle zayıflamak isteyen kişiler sık sık kullanıyor. Fakat sürekli kullanımda elma sirkesinin ciddi zararları da var. Elma sirkesinin zararları nedir? sorusunun cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Elma Sirkesinin Zararları Nedir?

Diş minesine zararları: çok yüksek miktarda asit içerir. Buda asit içeren her içecek gibi diş minesine zamanla zarar vermektedir. Diş minenizin elma sirkesinden zarar görmemesi için su ile incelterek kullanın. Direk sirkeyi içmek zarar verecektir. Ek olarak sirke kullandıktan sonra ağzınızı su ile yıkamalısınız. Bu şekilde dişlerde kalan asitleri atabilirsiniz.

Mide ve yemek borusuna zararları: Sürekli olarak elma sirkesi içmek zaman içerisinde yemek borusu ve mide de tahribat oluşmasına sebep olacaktır. Hatta çok yüksek miktarda asit içerdiği için midede reflü gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da sebep olacaktır. Mide problemleri olan kişiler elma sirkesinden uzak durması gerekir.

Kemiklere zararları: Kemik rahatsızlığı olan birisi uzun süre sirke kullanırsa rahatsızlığının boyutunda ilerleme görülecektir. Bu yüzden kemik rahatsızlığı olan kişiler doktoruna danışmadan elma sirkesi kullanmamalıdır.

Cilde zararları: Elma sirkesini çok fazla kullanmak içerisinde bulunan asit yüzünden cildimize de zarar vermektedir. Elma sirkesi kullanan ve cildi hassas olan kişilerin ciltlerinde yanıklar oluştuğu da görülmüştür. Bu yüzden elma sirkesini direk cildinize temas ettirmemelisiniz. Su ile incelttikten sonra cildinizde kullanmalısınız.

İlaçlar ile kullanıldığında zararları: Elma sirkesi bu zamana kadar çok farklı amaçlar için kullanılmıştır ve bazılarında gerçekten faydalı olduğu gözlemlenmiştir. İlaçlarla beraber elma sirkesi kullanmak ise istenmeyen sonuçlar oluşmasına sebep olabilir. Özellikle andaki kolesterol ve potasyum miktarını dengelemek için ilaç kullanan kişiler ilaçlarını sirkeyle beraber kullanmamalıdır. Bu yüzden kan değerlerini dengelemek için ilaç kullanan kişiler sirke tüketmemeye dikkat etmesi gerekiyor.

Şeker hastalığında zararları: Sirkeyi normalde birçok rahatsızlık için kullanıyoruz. Fakat şeker hastalığı için kullandığımız zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Elma sirkesinin kan şekerini düşürmesi gibi bir etkisi vardır. Bu yüzden Tip2 diyabet hastası olan ve şekeri dengesiz olan kişiler elma sirkesi kullanmaktan sakınmalıdır. Kullanılacağı zaman da sık olmamak kaydıyla çok az kullanılmalıdır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Elma Sirkesinin Zararları için yorumda bulun

    Elma Sirkesinin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Elma Sirkesinin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.