En İyi Yüksek Lifli Gıdalar

Muhtemelen hepimizin diyetlerimizde daha fazla lif tüketmemiz gerektiğini duymuşsunuzdur. Ama çoğumuz hala yeterince alamıyoruz. Günlük 30g’ı nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Günde Ne Kadar Lif İhtiyacımız Var?

Yönergelere göre, yetişkinlerin günde 30 gr lif alması gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte, her 10 kişiden 9’u bunu karşılamıyor ve çoğu yetişkin günde ortalama 18 g yiyor.

Yüksek Lifli Yiyecekler

Günlük rutininize bir kase kepek gevreği eklemekten hoşlanmıyorsanız, şanslısınız demektir. Süpermarketlerde, marketlerde ve küçük dükkanlarda kolayca bulunabilen bu 5 gıda, size lezzetli bir lif dozu katacaktır.

Ahududu

Muhtemelen onları yüksek düzeyde C vitamini içeren antioksidan santraller olarak tanıyorsunuz. Ancak porsiyon başına 8g ile ahududu lif açısından şaşırtıcı derecede yüksektir. Ahududu, bir avuç bademle (başka bir sağlıklı, lif açısından zengin yiyecek) günün herhangi bir saatinde mükemmel bir atıştırmalıktır.

Yüksek Lifli Gıdalar

Patlamış Mısır

Ne yazık ki, süpermarkette bulacağınız yüksek oranda işlenmiş aromalı patlamış mısır paketleri, lif içeriğinden herhangi bir fayda, yüksek miktarda şeker, yağ ve katkı maddeleri tarafından iptal edildiğinden tavsiye edilmiyor. Bununla birlikte, sade patlamış mısır, porsiyon başına 6g ile kalorisi, yağı ve çözünmeyen lifi yüksektir. Mükemmel bir atıştırmalık olabilir.

Çavdar Ekmeği

Hiç çavdar ekmeği denemediyseniz, şimdi tam zamanı. Almanya ve İskandinav ülkelerinde uzun zamandır favori olan çavdar ekmeği, sağlığa harika faydaları sayesinde İngiltere’de popülerlik kazanıyor. Güne doğru başlayacak ciddi bir lif takviyesi için, mevcut kahvaltınızı iki dilim kızarmış çavdar ekmeği ve üstüne birkaç ahududu serpilmiş bir yemek kaşığı fıstık ezmesi ile değiştirin. Ya da her zamanki fasulyelerinizi kızarmış ekmekle çavdar ekmeği ile değiştirmeyi deneyin. Her bir dilim çavdar ekmeği yaklaşık 4.4 gr lif içerir.

Chia Tohumları

Eğer yazdıysanız Chia tohumları başka trendi gıda fad henüz kapalı, o zaman eksik konum! Chia, büyük bir besin profiline sahip küçük bir tohumdur. Omega-3 yağlarının en iyi vejetaryen kaynaklarından biridir, protein, ve bakımından yüksektir ve porsiyon başına 11g lif içerirler. Chia tohumlarındaki lif esas olarak çözünür tiptir, yani sindirimi yavaşlatır, tok hissetmenize yardımcı olur ve kötü kolesterole bağlanır. Son derece çok yönlü chia tohumları hem tatlı hem de tuzlu yemeklere eklenebilir. Hafif cevizli bir tat için onları Yunan yoğurdu, yulaf veya salata üzerine serperek deneyin.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. En İyi Yüksek Lifli Gıdalar için yorumda bulun

    En İyi Yüksek Lifli Gıdalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En İyi Yüksek Lifli Gıdalar için ilk yorumu yapabilirsin.