Kabak Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları

Diyet yapmak bazen zordur ve çok fazla öz denetim gerektirir. Ancak olağanüstü sağlıklı yiyecek olarak ikiye katlanan lezzetli bir atıştırmalık keşfedersek, bu harika olmaz mı? En iyi alternatifin ne olabileceğini merak ediyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok. Kabak çekirdeği kurtarıcınızdır.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları

Nöron Sağlığı

Kabak çekirdeği, sinir sisteminin çalışması için son derece gereklidir. Beyinde stres önleyici bir nörokimyasal olan GABA, sinirsel sinirlilik ve diğer zihinsel rahatsızlıkların üretilmesine yardımcı olur.

Prostat Sağlığı

Kabak çekirdeği erkekler için mükemmel bir doğal besindir. Kabak çekirdeğindeki yüksek çinko içeriği prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Kabak çekirdeği özleri ve yağı, prostatın büyüdüğü bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisinin tedavisine yardımcı olabilir. Kabak çekirdeği ayrıca prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan DHEA (Di hidro epi-androstenedion) içerir.

kabak çekirdeği faydaları

Kabak çekirdeği oksidatif stresi azaltarak insülin regülasyonunu iyileştirir ve diyabetik komplikasyonu önler. Tohumlar, kan şekerini stabilize eden kolay sindirilebilir bakımından yüksektir. Kabak çekirdeği yağında bulunan fitokimyasal bileşikler ayrıca diyabetik nefropatiyi de önleyebilir.

Menopoz Sonrası Kadınlar İçin

Kabak çekirdeği, menopoz sonrası kadınlarda sıcak basmaları, krampları, baş ağrısını ve diğer menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olan fitoöstrojen bakımından zengindir.

Kalp Sağlığı

Kabak çekirdeği, kalp için faydalı olan sağlıklı yağlar, lif ve antioksidan bakımından zengindir. Kuru yemişler, kötü kolesterolü düşürmeye ve kandaki iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Sağlıklı lipid profilini de destekleyerek koroner arter hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kabak çekirdeğinde bulunan magnezyum ani kalp durması, felç ve kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda tansiyon seviyelerini de düzenler.

Dinlendirici Uyku

Serotonin, genellikle doğanın uyku hapı olarak adlandırılan nörokimyasal bir maddedir. Kabak çekirdeği, vücutta serotonine dönüşen ve dinlendirici bir uyku sağlayan bir amino asit olan triptofan bakımından yüksektir. Yatmadan önce bir avuç kabak çekirdeği yemek, melatonin ve serotonin üretimi için gerekli olan triptofanı sağlayacak ve böylece dinlendirici bir uykuyu teşvik edecektir.

Antiinflamatuar Faydalar

Kabak çekirdeği yağı, antienflamatuvar etkiler göstermede çok faydalıdır. Artriti tedavi etmek için anti-enflamatuar bir ilaç olarak iyi çalışır. Anında rahatlama için eklemlerinize kabak çekirdeği yağı ile masaj yapın.

E Vitamini

Kabak kabuğu, en iyi E vitamini kaynaklarından biridir. 100 gramlık porsiyon, önerilen günlük miktarın% 237’sini sağlar. Zararlı serbest radikallerden koruyarak mukus zarlarının bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kabak Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları için yorumda bulun

    Kabak Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kabak Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.