Moringa Çayı Nedir, Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa çayının sağlığa faydalarının ne olduğunu merak ediyor musunuz? Gerçekten yeni matcha olabilir mi? Enflamasyonla mücadele cephesinde zerdeçal ile rekabet etmek için gerekenlere sahip mi? Sabah smoothie’nize neden bir tutam moringa tozu serpmek isteyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Moringa Nedir?

Moringa birçok isimle anılır. Bunun bir baget ağacı, yaban turpu ağacı veya hatta bir ben yağı ağacı olarak adlandırıldığını duymuş olabilirsiniz. Tam adı moringa oleifera’dır, ancak en çok ‘moringa’ olarak anıldığını duyacaksınız.

Moringa, Kuzey Hindistan’a özgü bir bitkidir. Genellikle en besleyici olduğu düşünülen yapraklar olmasına rağmen, bitkinin çoğu yenilebilir. Moringayı genellikle toz halinde veya takviyelere eklenmiş halde görürüz. Ayrıca bazı sağlık mağazalarından moringa çayı ve kurutulmuş (veya taze) moringa yaprakları satın alabilirsiniz. Moringa yağı başka bir alternatiftir.

Moringanın Faydaları

Moringa çayı ne işe yarar? Ve bir kepçe moringa tozu, sağlığınız için gerçekten bir fark yaratabilir mi? Bu bitkinin insan sağlığına ve esenliğine nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zengin Bir Çoklu Vitamin ve Mineral Kaynağı

Birçok süper gıda, tek bir kahraman besinin yüksek içeriği nedeniyle öne çıkıyor. Moringa ile durum böyle değil. Bol bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, havuçtan 10 kat daha fazla A vitamini , sütten 17 kat daha fazla kalsiyum, yoğurttan 9 kat daha fazla protein, muzdan 15 kat daha fazla potasyum ve havuçtan 25 kat daha fazla demir sağlar.

Moringa Çayı

Antioksidan Güç

Diğer birçok süper gıda gibi, moringa da bol miktarda antioksidan içerir. Aslında, bir çalışma, üç ay boyunca her gün 1½ çay kaşığı moringa tozu tüketen katılımcıların kanlarındaki antioksidan seviyelerinde önemli bir artış tespit etti.  Antioksidanlar açısından zengin bir diyet, oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

Uygun Bitki Kaynaklı Protein Kaynağı

Eğer vejeteryansanız, vegan bir diyet uyguluyorsanız veya belki de sadece daha az et yemeye çalışıyorsanız, moringa bitki bazlı harika bir protein kaynağıdır. Ve diğer et dışı protein kaynaklarının aksine pişirme veya hazırlık gerektirmez.

Hormonlar Üzerinde Dengeleyici Etki

Diğer koyu yapraklı yeşillikler gibi, moringa da hormonları düzenlemeye yardımcı olarak endokrin sisteme destek sağlayabilir. Örneğin, 2014 yılında yapılan bir araştırma, moringadaki antioksidan özelliklerin menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişikliklerin neden olduğu komplikasyonları önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Kolesterolü Düşürmede Yardım Eli

Moringa, yüksek kolesterol seviyelerini azaltarak sağlıklı kardiyovasküler fonksiyona katkıda bulunabilir. Örneğin, tavşanlar üzerinde 2007 yılında yapılan bir araştırma, moringanın kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Moringa Çayı Nedir, Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Moringa Çayı Nedir, Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Moringa Çayı Nedir, Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.