Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Akdeniz mutfağının hayranı olun ya da olmayın, bölgenin oldukça sağlıklı bir diyete sahip olduğu yadsınamaz. Birçok menünün temel dayanaklarından biri zeytindir – antioksidanlar, sağlıklı yağlar ve bol miktarda E vitamini ile dolu minik meyveler. Bu besleyici bitkilerden yararlanmanın daha da fazla yolunu arıyorsanız, neden zeytin yaprağı özü içeren bir ürünü denemiyorsunuz?

Zeytin yaprağı özü, adından da anlaşılacağı gibi, zeytin ağaçlarının yapraklarından elde edilen bir maddedir. Ana etken maddesi oleuropein olan zeytin meyvesinden farklı özelliklere sahiptir. Zeytinyağı gibi, zeytin yaprağının da potansiyel sağlık yararları vardır. Bunlar çoğunlukla zeytin yapraklarının yüksek miktarda polifenol –antioksidanlar ve diğer çeşitli besin maddeleri içermesiyle ilişkilidir.

Zeytin Yaprağı Faydaları

Ek olarak almayı düşünüyorsanız, aşağıdaki zeytin yaprağı kullanımlarını bilmeye değer;

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Zeytin yapraklarındaki oleuropein (bir tür polifenol), bazı araştırmacıları kilo vermeye yardımcı olabileceğine inandırdı.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

Yukarıdaki benzer bir nedenle, zeytin yaprağı ekstresinin bazı insanların “kötü” kolesterol düzeylerini sekiz hafta boyunca başarılı bir şekilde düşürdüğü çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bir araştırmada, altı hafta boyunca zeytin yaprağı özü kullandıktan sonra katılımcılarda kolesterolün önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi. Bu, kardiyovasküler hastalık üzerinde zeytin yaprağı olumlu bir şekilde kullanıldığını göstermiştir.

Zeytin Yaprağı

Kan Basıncını Düşürmekle Bağlantılı

Yukarıdaki gibi, aynı çalışma, zeytin yaprağı kan basıncını düşürebileceğini düşündürmektedir. Düşünce, kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olduğu ve genel sağlığı iyileştirebileceğidir. Kardiyovasküler hastalığın dünya çapında birçok erken ölümle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, bunun önemli bir atılım olduğu düşünülmektedir.

Beyin Sağlığı İçin Faydalıdır

Zeytin yaprağı yüksek antioksidandır. Antioksidanlar, hücrelerin oksijensiz radikallerden korunmasına yardımcı olabilecek bileşiklerdir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, birkaç hafta boyunca düzenli olarak zeytin yaprağı almanın kan basıncını düşürmede bir miktar başarılı olabileceğini gösterdi.

Bağışıklık Sisteminizi Destekleyebilir

Zeytin yaprağı polifenoller, bağışıklık sisteminizin normal işlevine katkıda bulunabilir.

Daha Sağlıklı Cildi Teşvik Edebilir

Zeytin yaprağı, yapraklarında, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayabilecek, hasarlı cilt üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen yüksek düzeyde polifenoller içerir.

Zeytin Yaprağı Yan Etkileri

Zeytin yaprağı özü resmi olarak düzenlenmemiştir, bu nedenle çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, zeytin yaprağı müdahale edebileceğini düşündüğünüz herhangi bir durumunuz varsa, o zaman bir sağlık uzmanından profesyonel tavsiye almalısınız.

Zeytin Yaprağı Herkes İçin Uygun Mudur?

Yukarıdakilere göre, zeytin yaprağı güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, polene alerjiniz varsa, kullanımdan sonra bazı hafif semptomlarınız olabilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? için yorumda bulun

    Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.