Muzun besin değerleri

Faydaları saymakla bitmeyen muzu her gün olmasa da haftada 1-2 kez tüketmenin faydasını mutlaka görebilirsiniz.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre muz, tüm dünya genelinde en fazla tüketilen meyve olma özelliğine sahip. Gerçekten de hem Amerikalıların, hem de Türklerin çok sevdiği bu meyve taze tüketildiği zaman çok lezzetli oluyor. Kıvrımlı ve sarı renkli muz meyvesinin besin değeri tablosuna baktığımız zaman ne kadar faydalı olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Potasyum ve diyet fiberinin başka bir formu olan pektin yönünden zengin olan muzu günlük magnezyum ihtiyacını karşılamak için tüketebilmeniz de mümkün. Bunun yanı sıra C ve B6 vitamini de muzda mevcut durumda.

Yaşlanmayı önlemek için muz yiyin

Daha genç gözükmek, yüzündeki kırışıklıkları gizlemek ve zinde hissetmek isteyenler için üretilen içerikli makyaj malzemelerine olan ilgi her geçen gün artıyor. Eğer siz de doğal bir antioksidan meyve arıyorsanız, bu kesinlikle muz olmalı. Güneş ışığının ve yüzünüze sürdüğünüz losyonların meydana getirdiği olumsuz etkiyi en aza indirmeyi başaran muz, sindirim sistemine de çok faydalı. Öyle ki şişkinlik ve kabızlıktan yana şikayeti olanların bol miktarda muz tüketmesi tavsiye ediliyor. Buna ek olarak tip 2 diyabetin gelişimini engelleyen, kilo vermeye yardımcı olan, sinir sistemini güçlendiren ve akyuvar hücrelerinin üretimine katkı sağlayan muz meyvesinin fiyatı da sanıldığı kadar pahalı değil.

Depresyona mı girdiniz? Muz yiyin!

Modern çağ insanının en büyük rahatsızlıklarından biri stres ve depresyon. Kişinin hayattan aldığı zevki en aza indiren bu rahatsızlıktan meyve yiyerek kurtulmak ilk başta pek makul bir yol gibi gelmeyebilir. Ancak bu, hiç de hayal değil. Pekala muz yiyerek depresyonun olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Muz yiyen insan mutlu oluyor!

Nasıl mı? Muzda bulunan B6 vitamini çok daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Magnezyum da kasların gevşemesine imkan tanır. Ayrıca muzda yüksek miktarda triptofan bulunur, ki bu da vücuda alındığında mutluluk hormonu olan serotonine çevrilir. Beyne gönderilen serotonin hormonu da kişinin kendini çok daha mutlu hissetmesini sağlar.

Faydaları saymakla bitmeyen muzu her gün olmasa da haftada 1-2 kez tüketmenin faydasını mutlaka görebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Muzun besin değerleri için yorumda bulun

    Muzun besin değerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Muzun besin değerleri için ilk yorumu yapabilirsin.