Nargilenin Zararları

Arkadaşlarımızla sohbet etmek için kafeye uğradığımız anlarda, menüde gözümüze çarpan ve bir anda bizde sipariş verme isteği uyandıran nargilenin zararlarını çoğumuz bilsek de çoğu zaman nargile keyfini yaşamayı tercih ediyor ve nargileye asla hayır, diyemiyoruz.

Oysaki en az sigara kadar zararlı olan nargile tüketimi yüzünden pek çok hastalığa yakalanma riskimizi arttırıyor, yaşımız ilerlediğinde nargilenin zararları ile yüzleşmek zorunda kalıyoruz.

Bu yazımızda kısaca nargile tüketmekten hoşlananlar için nargilenin zararlarından bahsetmek istiyoruz.

İşte, nargileye ve nargilenin zararlarına dair bilmeniz gerekenler:

  • Ortalama 1 saatlik nargile keyfi esnasında 50 sigara tüketmiş gibi oluyoruz. Yani 2,5 paket sigarayı sadece 1 saat gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde tüketiyor ve nargiledeki zararlı kimyasalları ciğerimizle solumuş oluyoruz.
  • İçerisinde pek çok kanserojen nitelikte bileşen bulunan nargile tüketimi; kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa adeta davetiye çıkarmamıza neden oluyor.
  • Nargilenin içinde nikel, kurşun, kobat gibi pek çok ağır materyal yer alıyor. Nargile dumanı ise 4000 üzerinde kimyasal madde barındırıyor. Yani nargile dumanı; ciddi anlamda sağlığımızı ve hayatımızı tehdit ediyor.
  • Sigara gibi ölümcül bir tütünden kat ve kat daha fazla ağır ve zehirli madde içeren nargile; bir çeşit tütün olduğu için sigaranın tüm zararlarının en az 3-5 katı nargilede de bulunuyor.
  • Nargilenin hazırlanması ve müşteriler ile buluşması esnasında kullanılan kömür ise dumana katran ve karbon monoksit gibi zehirli kimyasalların da katılmasına neden olarak, tütünün zararları ile birleştiğinde nargile tüketmek; ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
  • Nargile tüketiminin beraberinde getirdiği ölümcül hastalıklar listesinde ise ilk sırada akciğer kanseri bulunuyor. Akciğerlerde hasara sebep olan nargile dumanı yüzünden kişi KOAH(kronik obstrüktif akciğer hastalığı)’a da kolaylıkla yakalanabiliyor.
  • Kalp-damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olan nargile; kişinin dolaşım bozukluğu ve sinir sistemi sorunları ile karşılaşmasına da aracılık ediyor. Düzenli olarak nargile tüketen kişiler; gırtlak kanseri ve ağız kanseri gibi pek çok kanser çeşidi ile de maalesef ki karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar.

Kişinin pek çok kanser türüne yakalanmasına neden olan ve kişinin hayatını zehreden nargilenin zararları yukarıda saydıklarımızla sınırlı değil! Erkeklerde sperm kalitesini düşüren nargile, kadınların erken menopoza girmesine, yumurtlama problemi ile karşılaşmasına da yol açabiliyor.

Kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan nargile; selülit, ve varis oluşumunu hızlandırmanın yanı sıra damar tıkanıklığına da öncülük edebiliyor.

Kısacası nargilenin zararları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Kendi hayatınıza değer veriyor, sevdiklerinizle daha kaliteli ve daha uzun bir ömür geçirmek istiyorsanız; en kısa sürede bu kötü alışkanlığınıza bir son vermenizi öneriyoruz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Nargilenin Zararları için yorumda bulun

    Nargilenin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nargilenin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.