Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Nefes darlığı, bir kişi nefes almak için yeterli hava almakta güçlük çektiğinde ortaya çıkar. Hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Nispeten yaygın olmasına rağmen, rahatsız edici ve üzücü olabilir. Bununla birlikte, daha ciddi bir durumun belirtisi olmadığında, genellikle evde yönetmek mümkündür. Bu makale, insanların evde deneyebilecekleri nefes darlığı için bazı çareleri keşfedecektir. Ayrıca nefes darlığının nedenlerine ve ne zaman doktora görüneceğine de değineceğiz.

Evde Yapılan İlaçlar

Bir kişi nefes darlığına neyin sebep olduğunu bildiğinde ve bu tıbbi bir acil durum değilse, onu evde hafifletmeyi deneyebilir. Aşağıdaki egzersizler evde nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olabilir;

Derin Nefes

Karından derin nefes almak, nefes darlığını yönetmeye yardımcı olabilir. İnsanlar evde derin nefes almayı denemek için şunları yapabilir;

 • Uzanın ve ellerinizi karnınızın üzerine koyun.
 • Burundan derin nefes alın, karnı genişletin ve akciğerlerin hava ile dolmasına izin verin.
 • Nefesi birkaç saniye tut.
 • Akciğerleri boşaltarak yavaşça ağızdan nefes verin.

İnsanlar bu egzersizi günde birkaç kez veya nefes darlığı yaşadıkları sıklıkta yapabilirler. Hızlı değil, yavaş, kolay ve derin nefes almaya devam etmek en iyisidir. İnsanlar ayrıca diyafragmatik solunum gibi diğer derin nefes egzersizlerini deneyebilirler.

nefes darlığına ne iyi gelir anlık

Rahat ve Desteklenen Bir Pozisyon Bulmak

Ayakta durmak veya yatmak için rahat ve destekli bir pozisyon bulmak, birinin rahatlamasına ve nefes almasına yardımcı olabilir. Nefes darlığı anksiyete veya aşırı efordan kaynaklanıyorsa, bu çare özellikle yararlıdır. Aşağıdaki pozisyonlar kişinin hava yolları üzerindeki baskıyı azaltabilir ve nefes almasını iyileştirebilir;

 • bir sandalyede öne doğru oturmak, tercihen kafayı desteklemek için bir masa kullanmak
 • Sırtın desteklenebilmesi için duvara yaslanmak
 • Ayakların ağırlığını almak için eller bir masa üzerinde ayakta durmak
 • baş ve dizler yastıklarla desteklenmiş şekilde uzanmak

Bir Fan Kullanmak

Yapılan bir çalışmaya göre, burnu ve yüzü hava üflemek için el tipi bir fan kullanmanın nefes darlığı hissini azaltabileceğini bildiriyor. Nefes alırken havanın kuvvetini hissetmek, sanki vücuda daha fazla hava giriyormuş gibi hissettirebilir. Bu nedenle, bu çare nefes darlığı hissini azaltmada etkili olabilir.

Sade Kahve İçmek

Sade kahve içmek nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olabilir, çünkü içindeki kafein kişinin hava yolundaki kaslardaki gerginliği azaltabilir. Yapılan bir inceleme, kafeinin etkilerinin astımlı kişilerde hava yolunun işlevini biraz iyileştirdiğini bildirdi. Bu onların hava almalarını kolaylaştırmak için yeterli olabilir. Ancak, çok fazla kahve içmenin bir kişinin nabzını artırabileceğini unutmamak önemlidir. İnsanlar çok fazla içmediklerinden emin olmak için bu ilacı denerken kafein alımına dikkat etmelidir.

Taze Zencefil Yemek

Taze zencefil yemek veya içecek olarak sıcak suya biraz eklemek, solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle oluşan nefes darlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, zencefilin solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan solunum sinsityal virüsü ile mücadelede etkili olabileceğini öne sürüyor.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Bazı insanlar düzenli olarak hafif nefes darlığı yaşarlar ve bir doktor tarafından teşhis edilebilir. Bir doktor nedenini zaten teşhis etmişse, yukarıdaki ev ilaçlarından birini denemek güvenli bir hareket olabilir. Kişi nedenini bilmeden ilk kez nefes darlığı yaşarsa, bir doktorla konuşması gerekir. Sadece bir doktor doğru bir teşhis koyabilir. Bazı durumlarda, nefes darlığı acil endişe sebebidir. Kişi ani, şiddetli nefes darlığı veya göğüste ağrı veya gerginlik hissi yaşıyorsa hemen tıbbi yardım almalıdır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

  Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.