Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür?

27Pilonidal sinüs dökülen kılların zaman içerisinde deriye uygulanan basınçla birlikte derinin içerisine girmesidir. Vücudunuzda bulunan özellikle baş ve bel bölgenizden aşağı düşen kıllar çoğunlukla kuyruk sokumu bölgenizde toplanmaktadır. Bu bölge üzerine basıncın yoğun olması sebebiyle hastalık çoğu zaman kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkmaktadır.

Vücutta bulunan tüyler sebebiyle ortaya çıkan pilonidal sinüs hastalığı, erkek vücudunun kadınlara oranla daha tüylü olması sebebiyle erkeklerde daha çok görülmektedir ancak kadınlarda da görülme olasılığı vardır. Cinsiyet faktörü dışındaysa sık oturmanıza sebep olacak işleri yapıyorsanız bundan kaynaklı olarak da kıl dönmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Gerekli hijyen gösterilmediği takdirde kuyruk sokumu bölgesindeki kıllar basınç altında kalacak ve derinin altına girecektir.

Kıl Dönmesi nasıl fark edilir, belirtileri nelerdir?

Derinizin altına giren kıllar bulunduğu bölgede apse yapmaktadırlar. Bu durumda uyruk sokumu bölgenizde çıkan deliklerden akıntıya sebep olur. Haliyle kıl dönmesi hastalığına yakalandıysanız kuyruk dönmenizde küçük delikler görebilirsiniz. Bu deliklerin sayısı birden fazla olabilir. Bu deliklerden kıl çıkabilir ya da sadece akıntı gelebilir.

Ayrıca ağrı yaşayabilirsiniz ve hastalıktan kaynaklı olarak kızarıklıklar meydana gelebilir. Kıl dönmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve belirtileri gördüğünüzde takdirde muayene olmalısınız. Tedavi sürecinizi geciktirmemeniz de tedavinizin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Kıl dönmesi sorunu için kolay çözüm yolu mikrosinüsektomi

Kıl dönmesi ciddi bir rahatsızlık halini alarak tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu tedavi yöntemi için herhangi bir ameliyat içermeyen ve sizi çok çabuk sonuca götürebilecek başarılı bir yöntem mikrosinüsektomi yöntemidir.

Normal şartlarda kıl dönmesi tedavisi olursanız 1-2 gününüzü hastanede birkaç haftanızı da evde geçirmeniz gerekmektedir. Mikrosinüsektomi yöntemi sayesindeyse tedavinizin bitmesi sorunlarınızın bitmesi için yeterlidir. Bölge küçük bir kesi aracılığıyla temizlenir işlem 10-15 dakika içerisinde bitirilir ve tüm işlemler bittikten sonra hiçbir istirahat gerektirmeden eski halinize çok kısa süre içerisinde dönersiniz. Böylelikle hastalığın getirdiği zorluklara kıyasla çok kısa bir sürede birçok soruna sebebiyet veren kıl dönmesi rahatsızlığından kolaylıkla kurtulmuş olacaksınız.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür? için yorumda bulun

    Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür? için ilk yorumu yapabilirsin.