Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük, toplumda yaygın bir şekilde görülen ortak sağlık sorunlarının başında gelir. Boğazınızda veya üst hava yollarında herhangi bir engel meydana geldiğinde, beyniniz bu bölgelerde fiziki bir maddenin takıldığı yanılgısına düşer ve vücudunuza bu maddeyi ortadan kaldırmak için öksürmesi gerektiği yönünde uyarı yapar. Özellikle geceleri insanı tutan öksürük krizleri gözden yaş akmasına ve nefesin geri kaçmasına bile yol açabilir. Bu yüzden bir an önce öksürüğü geçirmekte fayda olacaktır.

Neyse ki hemen her evde bulunan doğal ve bitkisel karışımlarla öksürüğü geçirebilmek mümkün!

Bal kullanın!

Öksürüğü kesmek ve boğaz ağrısını dindirmek için kullanabileceğiniz en etkili doğal ilaçlardan birisi baldır. Birçok bilimsel araştırma, balın öksürüğü geçirmek için kullandığımız ilaçlardan daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Balgam üreten mukus zarının üzerini kaplayan ve dinmesini sağlayan balı yatağa girmeden önce içtiğiniz takdirde öksürüğü kesebilmeniz mümkündür. Ancak 1 yaşından küçük çocuklarda gıda zehirlenmesine yol açabileceğinden tercih edilmemelidir.

Nasıl uygulanır?
Doğrudan balı yutabilirsiniz. Öksürüğün devam ettiği her saatte bir kaşık balı yutun. Bir diğer seçenek de limonlu çaya bir kaşık bal karıştırıp içmektir.

Zenfecil kullanın

Taze zenfecili ufak parçalara bölün ve hafifçe ezin. Daha sonra bu zencefilleri kaynar suya dökün ve kaynamasını bekleyin. Ardından boğaz ağrısını ve öksürüğü kesmesi için günde 3 veya 4 kez bu karışımı tüketin. İsterseniz tat kazandırmak için karışıma bal ve da katabilirsiniz.

Buhardan faydalanın

Kuru hava öksürüğünüzü çok daha kötü yapabilir. Bu yüzden yatağa gitmeden önce suyu en sıcak seviyeye getirerek banyoyu buhar kaplamasını sağlayın ve buharı ciğerlerinize çekin. Eğer duş almak istemiyorsanız buhar kaplı banyoda oturmanız bile yeterli olacaktır.

Yatağınızı temiz tutun

Eğer durmaksızın öksürüyorsanız, bunun sebebi toza karşı olan alerjiniz olabilir. Deriden dökülen ufak pullar, gözle görülemeyecek kadar küçük tozlar ve yatağınıza gizlenen tüyler öksürmenize yol açabilir. Bu yüzden yatağınızı sıcak suyla yıkamanızda fayda var.

Geçmezse doktora görünün

Eğer 1 haftadan uzun süredir öksürüğünüz geçmediyse doktora görünmenin vakti gelmiş demektir. Yaşadığınız yere en yakın acil servise giderek tedavi olun.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Öksürüğe ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Öksürüğe ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Öksürüğe ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.