Öksürük Nasıl Geçer?

Gıcık haline gelmiş olan öksürüğü geçirmek için insanlar genellikle öksürüğe ne iyi gelir?  sorusunu sormaktadır. Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Karabiber Çayı

Karabiber, içerisindeki maddelerle dolaşımı ve balgam akışını hızlandırma özelliğine sahiptir. Karabiber çayının içerisine bal kattığınız takdirde öksürüğü tamamen yatıştırdığını görebilirsiniz. Bu karışımın doğal bir antibiyotik özelliği vardır.

Karabiber çayının hazırlanışı: Bir çay kaşığı taze çekilmiş olan karabiberle 2 yemek kaşığı kadar bal bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynar su eklenir. Bu karışım 15 dakika bekledikten sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Öksürüğünüz balgamlı bir şekilde geliyorsa bu çayı içebilirsiniz.

Kekik – Bal Karışımı

Kekik ve bal karışımı, üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla bronşit gibi rahatsızlıklarınıza en iyi gelen karışımlar arasındadır. Bu hastalıklar genellikle öksürük yapar. Kekik ise öksürüğü geçirmede oldukça etkilidir. Hatta kekik yaprağının ispatlanmış bir öksürük ilacı olduğunu söyleyebiliriz. İçerisine bal kattığınız zaman kekik çayı daha etkili hale gelir.

Karabiber – Limon – Tuz

Bir limonu elinize alarak dörde bölün. Sonrasında böldüğünüz parçalardan birine tuz ve karabiber serpin. İyileşmenizi hızlandırması için bu limonu yiyin. Limonun içerisinde yer alan ile bağışıklığınız güçlenir ve daha rahat bir şekilde nefes alırsınız. Bu yiyecek öksürük için oldukça ideal bir tercihtir.

Bal ve Ilık Süt

Bal katarak içtiğiniz ılık süt öksürüğünüzü alarak boğazınızın hemen rahatlamasına yardımcı olur. Boğazınızda oluşan gıcığı ve öksürüğün gelmesini engelleyecektir.

Öksürüğü Azaltmak İçin Basit Yollar

Öksürüğün özellikle soğuk aylarda yetişkinler ve çocuklar fark etmeden çok fazla etkilediğini görebiliyoruz. Alabileceğiniz bazı kolay önlemler öksürüğün azalmasına yardımcı olur.

Bol Su Tüketimi: Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında oluşan burun akıntısı boğaz tahrişine ve öksürüğe sebep olabiliyor. Su ise bu akıntıyı incelterek boğaz tahrişini önlenmesine yardımcı oluyor. Bol su içmek boğazınızın daha nemli kalmasına dolayısıyla öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır.

Bal ve Bitki Çayları

Kuşburnu, ıhlamur, zencefil, adaçayı ve limon gibi bitki çayları öksürüğün hafiflemesi konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bunların yanında tüketeceğiniz bal ise vücudunuza girecek olan mikroplarla savaşma konusunda sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını geciktirerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.

Mandalina, greyfurt, limon ve portakal gibi bol c vitamini içeren turunçgillerin yanı sıra ıspanak, ahududu, lahana, bezelye , taze fasulye ve soğan gibi besinlerde de bol miktarda c vitamini vardır. C vitamini açısından bol olan sebze ve meyveleri tüketmek enfeksiyona bağlı öksürüğün azalmasına yardımcı oluyor.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Öksürük Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Öksürük Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Öksürük Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.