Reflüye İyi Gelen Besinler

En yaygın sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında yer alan reflü; en genel tanımıyla mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçması anlamına gelen, reflü hastalarının hayatının tam bir çileye dönüşmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

Kişinin midesinde şişkinlik, kabızlık, boğazda yutkunamama, göğüs ağrısı şeklinde belirtilerini gösteren reflü; birtakım ilaçlarla tedavi edilse bile hastanın mutlaka yediğine ve içtiğine dikkat etmesi; özellikle asitli içeceklerden uzak durması, yağlı besinlere öğünlerinde sıklıkla yer vermemesi ve reflüye iyi gelen birtakım besinleri tüketmesi gerekir.

Hasta; ancak reflüyü tetiklemeyen ve mide ağrısına yol açmayan besinleri tükettiği takdirde reflü şikayetlerini kontrol altında tutabilir. Reflüyü tetikleyen besin ve içecek tüketimi ise hasta; her ne kadar ilaç kullanırsa kullansın bu ilaçlardan istediği sonucu alamamasını beraberinde getirebilir.

Bu yazımızda kısaca reflüye ne iyi gelir? sorusunu yanıtlamak, reflüye iyi gelen yiyecekleri ve birtakım gıdaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte; reflüye iyi gelen besinler listemiz:

  • Lifli gıdalar

Reflüye ne iyi gelir? sorusunun en güzel yanıtları arasında bulunan lifli gıdalar; bileşenlerinde bulunan maddeler sayesinde midenin fazla asit salgılamasını ve bu asidin yemek borusuna doğru geri kaçmasını engelliyor.

Reflü şikayetlerini ciddi anlamda azaltan lifli gıdalara muz, elma, şeftali gibi meyveleri, yulaf ezmesi ve esmer pirinci örnek olarak gösterebiliriz.

  • Sebzeler

Sindirimi son derece kolay olan sebzeler; reflü hastalarının mutlaka tüketmesi gereken besinler listesinde bulunuyor.

Hemen hemen tüm sebzeler; reflü hastalarının şifa bulmasını sağlarken, domates gibi asit oranı yüksek bazı gıdalar ise reflü belirtilerini şiddetlendirebiliyor.

Aynı şekilde sebze yemeklerinin reflüye iyi gelmesi adına mutlaka az miktar yağla pişirilmesi gerekiyor.

  • Bitkisel proteinler

Kırmızı et ve tavuk gibi hayvansal kaynaklı gıdalar; sindirimi oldukça zor olduğundan reflü şikayetlerini arttırabiliyor.

Bunun için hastalara doktorlar tarafından kırmızı et ve tavuk yerine bitkisel proteinler tüketmeleri öneriliyor.

Sık sık mercimek ve soya fasülyesi gibi bitkisel protein kaynağı besinler tüketerek, reflü yüzünden kendinizi gün boyunca şişkin hissetmenin önüne geçebilirsiniz.

Reflü Nasıl Geçer?

Son derece kronik yani kendini tekrar eden bir hastalık olan reflüden hastaların çoğu maalesef ki bir ömür boyu kurtulamıyor.

Ancak; reflü ilaçlarını düzenli olarak tükettiğiniz ve yediğiniz besinlere dikkat ettiğiniz takdirde hastalığın olumsuz belirtileri ile karşılaşmaktan kurtulabiliyorsunuz.

Reflüyü kontrol altında tutmak adına gün içerisinde bol bol su tüketmeli, çay, kahve ve kola gibi asit içeren içecek tüketiminden kaçınmalı, sigara kullanma alışkanlığınızı bir an önce bırakmalısınız!

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Reflüye İyi Gelen Besinler için yorumda bulun

    Reflüye İyi Gelen Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Reflüye İyi Gelen Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.