Saç Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kuru saç, dokusunu ve parlaklığını korumak için yeterli nemi emmez veya tutmaz, bu nedenle cansız görünebilir ve kırılgan olabilir. Sağlıksız görünse de çoğu zaman kuru saça neden olan bir sağlık sorunu olması pek olası değildir.

Kuru Saçlar İçin Ev İlaçları

İnsanlar, saçları kuruyup kırılgan hale gelirse tedavi etmek için ev ilaçları kullanabilirler. Aşağıda, denenebilecek farklı ev ilaçları listelenmiştir;

Sıcak Yağların Kullanılması

Zeytinyağı, kuru saçlar için en popüler ev ilaçlarından biridir. Zeytinyağının yanı sıra aşağıdakiler de iyi sonuçlarla kullanılabilir;

 • hindistancevizi yağı
 • badem yağı
 • hint yağı
 • jojoba yağı
 • Mısır yağı

Tüm bu yağlar E vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir ve saçın dış tabakasını nemle kapatmaya yardımcı olarak hasarı onarır. Bu ev ilacını hazırlamak için;

 • Ilık ama yarım bardak kadar yağ kaynatmayın.
 • Birkaç dakika saça nazikçe masaj yapın.
 • Saçı ılık bir havluyla örtün.
 • 30-45 dakika veya bir gece bekletin.
 • Bu sürenin sonunda saçı şampuanlayın ve durulayın.

Bu uygulama kuru saçı güçlendirecek ve saça parlaklık katacaktır.

saç kuruluğuna ne iyi gelir

Saç Tipinize Özel İyi Saç Bakım Ürünleri Kullanmak

Bir kişi nazik, sülfatsız şampuanlar ve saç kremleri kullanmayı denemek isteyebilir. Ayrıca, daha az sıklıkta şampuanlayabilirler, örneğin haftada sadece bir veya iki kez.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Uygulamak

Hindistan cevizi yağı saça uygulandığında yatıştırıcı ve nemlendirici etkiye sahiptir. Kişiler köri yapraklarını hindistan cevizi yağı ile 2-3 dakika kaynatıp serin bir yerde birkaç gün dinlendirerek basit bir saç maskesi hazırlayabilirler. Karışım soğuduğunda parmak uçları ile nazikçe saça ve saç derisine sürülebilir ve ılık bir havluyla örtülebilir. Daha sonra durulanmadan önce birkaç dakika bekletilmelidir.

Avokado Macunu Sürmek

Avokado meyvesi A ve E vitaminleri, doymuş yağlar ve mineraller açısından zengindir; bunların tümü hasar görmüş ve kuru saçları besleyerek nemlendirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur. Avokado ezmesi hazırlamak için olgunlaşmış, soyulmuş bir avokadoyu bir ile ezin ve karışımı 20 dakika ıslak saça uygulayın. Ardından saçı birkaç kez durulayın.

Muz Maskesi Kullanmak

Muzlar potasyum bakımından yüksektir ve nem içeriği yüksektir, bu da onları kuru saçların tedavisi için uygun kılar. Yararlı özelliklerinden dolayı muz, kırık uçları önleyebilir, saçı yumuşatabilir ve elastikiyeti artırabilir. Bu faydalardan yararlanmak için bir muzu ezin ve kökten uca saça iyice yayın. 1 saat bekletin ve ılık suyla durulayın.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Saç Kuruluğuna Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

  Saç Kuruluğuna Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç Kuruluğuna Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.