Salatalığın Faydaları

Salatalık çok rahat bir şekilde tükettiğimiz besinler arasındadır. Çünkü; midemizi yakmaz, hazımsızlığa sebep olmaz ve kilo aldırmaz. Aynı zamanda salatalığı açlığımızı bastırmak ve susuzluğumuzu gidermek için de kullanırız. Salatalığın faydaları da çok fazladır. Neredeyse bütün evlerde yer alan salatalık, birçok alanda cildimize ve sağlığımıza faydaları vardır. Salatalık cilde faydaları yüzünden özellikle kozmetik sektöründe çok fazla karşımıza çıkar.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

-Salatalık B vitamini bakımından çok zengindir. Eğer halsizlik, kansızlık, sinirlilik, dikkat dağınıklığı, unutkanlık veya ağır yaraları gibi şikayetleriniz varsa B vitamini eksikliği olabilir. Bol miktarda salatalık tüketebilirsiniz. Bu tarz şikayetleriniz olmasa bile öğünlerinizde B vitaminine yer vermeyi ihmal etmemeniz gerekir.

-Salatalığın yüzde 96’sı sudur. Bizim vücudumuzun da yarısından fazlası sudan oluşmaktadır. Bu yüzden vücuttaki sistemlerin yeterli şekilde işleyebilmesi için su tüketimi çok önemlidir. Salatalığın büyük bir bölümünün su olması ise vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu karşılamada çok önemlidir.

-Salatalık açısından mucize niteliğinde bir besindir. K vitamini kemik sağlığımızda çok önemlidir. Bunun yanı sıra kanın pıhtılaşmasını da sağlar. Vücudumuzda K vitamini D vitamini ile beraber çalışır. Kemik sağlığımız üzerinde çok önemli etkileri olan K vitamini yaşlılık döneminde kırıkların yaşanmasını önler.

-Salatalık orta düzeyde bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda düşü sodyum, su ve potasyum sayesinde kilonuzu dengede tutma evresinde size yardımcı olacaktır. Ek olarak tansiyon düzenleme gibi konulan için salatalığa başvurabilirsiniz.

-Yiyeceğiniz bir dilim salatalık, damağınızda bulunan ve ağız kokusuna sebep olan bakterileri temizler. Bu özelliği sayesinde nefesinizi tazeleme özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak salatalık midenizi de yatıştırır. Bu yüzden mideden gelen kötü kokuya da engel olur.

-Salatalığın cilt yönünden faydalarını da az çok biliyoruz. Salatalığın içerisinde yer alan antioksidanlar salatalığı cildiniz için harici olarak da kullanmanızı sağlar. Salatalık, ciltteki şişliklerin indirilmesinde, tahrişin ve iltihabın giderilmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle gözlerinizdeki şişkinlikler için salatalık tüketebilirsiniz.

-Salatalık içerisinde bulunan su ve lif ile sindirim sistemini düzenlemede de çok önemli bir besindir. Özellikle reflü gibi şikayetleriniz varsa içerisindeki yoğun su ile salatalık reflü sorununuzun giderilmesinde çok etkilidir. Salatalıkta bulunan lif ise yediğiniz gıdaların bağırsakta kolay ilerlemesini ve kolay sindirilmesini sağlar.

-Salatalık içerisinde bulunan lif, potasyum ve magnezyum sayesinde tansiyonunuzu düzenlemede yardımcı olur. Aynı zamanda diyabet hastaları içinde insülin üretimi sağlama özelliğine sahiptir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Salatalığın Faydaları için yorumda bulun

    Salatalığın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Salatalığın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.