Sarımsağın Faydaları

bitki bilimi literatüründe alternatif bitkiler sınıfında yer almaktadır. Baktığımız zaman bu sınıfta yer alan çok az bitkinin olduğunu görüyoruz. Alternatif bitkiler hastalık önleyici, tedavi edici ve hastalık sonrasında bakım açısından destekleyici bitkiler sınıfında yer almaktadır. Sarımsak bu bitkiler arasında en önemlilerinden birisidir. Baktığımız zaman sarımsağın faydaları bizlere sarımsağın sağlığımız ve güzelliğimiz açısından nasıl önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.

Sarımsağın Tedavi Edici Özellikleri

Sarımsağın sayısız tedavi edici özelliği vardır. Fakat bazı özellikleri daha fazla dikkat çekiyor. Sarımsağın günlük hayatımızın için faydaları şu şekildedir:

-Kan temizleme özelliği

-Parazit düşürücü

-Bakteri öldürücü özelliği – antibiyotik

-Balam söktürücü

-Tansiyon düşürücü

-Mantar öldürücü

-Mikrop öldürücü

-Kasılmaları giderici özelliği

-Ateş düşürücü

-Gaz çıkartmaya yardımcı olma özelliği

Sağlık Açısından Sarımsağın Faydaları

Ayak Mantarı: Ayak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Mantarlar türleri gereği kullanılabilecek olan ilaçlara kolay bir şekilde direnç sağlayabiliyor. Bu yüzden de uzun süre canlı kalabiliyorlar. Mantar kişiden kişiye bulaşabildiği gibi eğer kişi kendi hijyenine özen göstermezse vücudunda farklı bölümlere de bulaştırabilir. Sarımsakla ayak mantarını gidermek için ilk olarak 3 – 4 defa doğal bir sabunla ayaklarınızı yıkayarak iyice kurulayın. yağı ile mantar bulunan bölgeye 3 – 4 defa mesaj yapın.

Yaralar, Uçuk ve Çıban: Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde çıkan yaralar, uçuk ve çıbanlarda da sarımsaktan faydalanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak taze sarımsağı doğrayın. Üzerine sıcak su dökerek ezin. Gazlı bir bezin içerisinde koyarak hastalık bulunan bölgeye kompres yapabilirsiniz. Bu tarz lapalı uygulamaları cildinize direk temas ettirmeden yapmalısınız.

Kulak Ağrısı: Eğer kulak ağrısının ilk belirtilerini yaşıyorsanız minik bir pamuğa 4 – 5 damla olacak şekilde ısıtılmış yağı damlatın. Sonrasında kulağınıza koyun. Bu işlemi her seferinde temiz bir pamuk kullanarak yapın ve 4 defa tekrarlayın.

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığının ilk belirtileri varsa 5 – 6 diş sarımsağı ezerek bir kase yoğurda ekleyebilir ve bunu yiyebilirsiniz.

Kurt Dökmek: Sarımsağın kurt dökücü özelliği vardır. Fakat bu kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gerekir. Sabah aç karnınıza 20 damla sarımsak yağı içebilir ve 5 diş sarımsağı aç karnınıza ılık suyla içebilirsiniz. Yalnız öğlene kadar bir şey yememeniz gerekiyor. Bu şekilde 3 günde olumlu sonuç alabilirsiniz.

Sivilceler: Rahatsız olduğunu sivilceler varsa bunun için en etkili yöntem; bir diş sarımsağı tam ortadan keserek sivilceye sürmektir. Bu sivilcelerin kurumasını sağlar. Fakat taze sarımsağı uzu süre cildinize tutarsanız cildinizi tahriş edebilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sarımsağın Faydaları için yorumda bulun

    Sarımsağın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sarımsağın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.