Sıcak su içmenin zararları

Çok fazla sıcak içmenin vücudunuz için inanılmaz derecede zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Evet, günümüzde birçok insan sıcak su içmenin vücuda çok faydalı olduğunu düşünüyor. Bu bilgi kısmen doğru. Ancak çok fazla sıcak su tüketmenin hastalıklara yol açabileceği noktasında da bilinçlenmenizde fayda olacaktır.

Sıcak su gerçekten zararlı mı? Çok fazla yan etkisi var mı? Tüm bu soruların cevabını bu yazıda bulabileceksiniz! Hazırsanız sıcak suyun ciddi yan etkilerine kısaca bir atalım.

Su dengesi vücut için çok önemlidir

Su, adeta bir hayat iksidir. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 70’i sudan oluşur. Vücudu nemlendirir ve organların yıkanmasını sağlar. Bu yüzden günde ez az 6-8 bardak arası su tüketmek mutlaka gereklidir. Ancak her şeyde olduğu gibi, su tüketiminde de aşırıya kaçmak ciddi derecede zararlara yol açabilir.

Sıcak suda çok fazla kirli madde bulunur

Ilık ve sıcak suları doğrudan musluktan doldurmak çok tehlikeli olabilir. Yıllardır hiçbir temizlik işlemi görmeyen, eski ve paslanmış borulardan geçen sıcak suyun zehirlenmeye yol açma riski çok daha fazladır. Ayrıca zararlı bileşenler sıcak suda soyuk suya nazaran daha hızlı çözüldüğü için insana daha hızlı zarar verebilir. Bu yüzden hiçbir durumda musluktan sıcak su doldurup içmemeye dikkat edin. Bunun yerine musluktan soğuk su doldurup kettleda ısıtmanız tavsiye edilir.

Sıcak su dudakları ve boğazı tahriş edebilir

Bazen sıcak suyu tüketmek çok tehlikeli olabilir. Dudakları, ağzı, dili ve boğazı haşlayabileceği için ufak çaplı hasarlara sebebiyet verebilir Bunu engellemek için miktar sıcak sudan ufak bir yudum alıp sıcaklığı kabaca ölçmenizde fayda olacaktır.

Yemek borusu ve sindirim sistemine zarar verebilir

Özafagus olarak da bilinen yemek borusu ve sindirim sistemi çok hassas organlarımızdır. Ağız ve dilde oluşan haşlanma sonucu tahrişin yanı sıra bu organlarımızda da sıcak su tahribata yol açabilir. Sıcak suyun ısısının vücut ısısından fazla olması gibi bir durum da bu riski artıracaktır.

Kan basıncına yaptığı olumsuz etki sonucu yükselmesine de yol açabilen sıcak suyu kararında tüketmek her zaman için en iyi olanı.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sıcak su içmenin zararları için yorumda bulun

    Sıcak su içmenin zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sıcak su içmenin zararları için ilk yorumu yapabilirsin.