Tip 2 Diyabet Ne İyi Gelir?

Prediyabet veya yüksek diyabet riskiniz olduğunu biliyorsanız, bir seçeneğiniz vardır. İlk seçenek hiçbir şey yapmamak ve yıllar içinde neredeyse kesin olarak şeker hastalığına yakalanmaktır. Diğer seçenek, bir şeyler yapmak ve diyabet riskinizi önemli ölçüde azaltmaktır. İkinci seçenek en mantıklıdır çünkü sağlıklı beslenme ve diğer yaşam tarzı seçimleriyle prediyabet tedavisi, tip 2 diyabeti önlemede veya geciktirmede çok etkilidir.

Daha az sağlıklı olanlar yerine sağlıklı yiyecekleri düzenli olarak dahil etmek kan şekerine yardımcı olabilir ve daha fazla enerji, daha sağlıklı bir kalp ve daha düşük tansiyon gibi çok sayıda başka sağlık yararı sağlayabilir. Aşağıdaki yiyecekler tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Brokoli

Her türden daha fazla sebze yemek, tip 2 diyabet riskini azaltabilir ve brokoli en sağlıklılar arasındadır. Araştırmalara göre, Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar gibi diğer turpgillerden sebzelerde lif, A ve C vitaminleri ve potasyum bulunur. Bazı insanlar acı bir tada sahip olduklarını fark ederler, ancak bu tadı azaltmak için onları daha uzun süre pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Ispanak

Ne kadar fazla sebze olursa, diyabeti önlemek için o kadar iyidir ve ıspanak, lahana, roka ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler mükemmel seçeneklerdir. Sadece lif, kalsiyum ve A vitamini kaynakları değil, aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olacak kadar düşük kalorilidirler. Lahana ve ıspanağı çiğ veya pişmiş olarak yiyebilir ve yine de birçok fayda bekleyebilirsiniz. Iceberg marul çoğu besin maddesinde daha düşüktür, ancak marul, turpgiller, hindiba ve bahar karışımı besin açısından zengindir.

tip 2 diyabet ne iyi gelir

Greyfurt

Greyfurt ve portakal, grup olarak turunçgiller gibi, diyabet için daha düşük riskle bağlantılıdır. Bu meyveler arasında mandalina, mandalina, limon ve misket limonu bulunur. C vitamini içeriği ile bilinirler ve ayrıca kolesterolü düşüren flavonoidler ve çözünür lif içerirler. Turunçgiller birçok meyve türünden daha düşük glisemiktir, bu nedenle kan şekeri seviyelerinde böyle bir artışa neden olmazlar. Greyfurt yemeden önce herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın çünkü greyfurttaki bir bileşik belirli kolesterol, tansiyon, alerji ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Sade Yoğurt

Araştırmalara göre süt ürünleri zaman zaman medyada gözden düşüyor, ancak kanıtlar genellikle diyabetin önlenmesi de dahil olmak üzere yoğurdun faydalarını destekliyor. Yoğurt, kalsiyum ve yüksek kaliteli protein bakımından zengindir ve şeker içermesine rağmen, sade yoğurtta bulunan tek şeker doğaldır. Aktif kültürlere sahip yoğurt, bağırsaklarınızda sağlıklı bakteri dengesini destekleyen probiyotikler de içerir. Laktoz intoleransı nedeniyle süt ürünlerinden kaçınıyorsanız, bazı insanların biraz yoğurdu işleyebileceğini keşfettiğinizde şaşırabilirsiniz. Daha az laktoz içerdiğinden başlamak için Yunan yoğurdu deneyin. Eklenmiş şeker veya yapay tatlandırıcılardan kaçınmak için aromalı yoğurt yerine sade yoğurt seçin ve kalorileri düşük tutmak için yağsız yoğurt arayın.

Havuçlar

Koyu sarı sebzelerin tüketimi, daha düşük diyabet riski ile bağlantılıdır. Bunlara havuç, balkabağı ve meşe palamudu gibi kış kabağı, tatlı patates ve balkabağı dahildir. Bu yüksek karbonhidratlı sebzelerin listeyi oluşturması şaşırtıcı olsa da, etkileyici lif, potasyum ve A vitamini içeriği bunu açıklamaya yardımcı olur. Ayrıca, daha yüksek diyabet riskiyle ayrı ayrı bağlantılı olan patates yerine bu sebzeleri sıklıkla kullanabilirsiniz.

Avokado

Bu kremsi meyveler yağ oranı yüksek, kalorisi yüksek ve çok sağlıklı. Bir çalışmada, düzenli olarak avokado yiyen insanlar sadece daha sağlıklı bir genel diyete sahip değil, aynı zamanda daha düşük vücut ağırlığına ve yüksek kan şekeri ve sözde metabolik sendromu oluşturan diğer semptomlar için % 50 daha düşük riske sahipti. Avokado, antioksidanlarla birlikte kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağlar ve lif bakımından zengindir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Tip 2 Diyabet Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Tip 2 Diyabet Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tip 2 Diyabet Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.