Zeytinin Faydaları

Türk mutfağında en vazgeçilmez öğünlerden birisi kahvaltıdır. Kahvaltı sofralarımızda bulunan en önemli yiyecek ise zeytindir. Yazımızda sizlere zeytinin faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizde en fazla tüketilen zeytin çeşitleri içerisinde; siyah zeytin, yeşil zeytin ve dolma zeytin dediğimiz içerisine biber veya salam konulan zeytinler yer almaktadır. Zeytin özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayan kişilerin gençlik iksiri olarak geçmektedir. Zeytinin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Güne enerjik başlamanızı sağlamasının yanı sıra mineral yönünden de çok zengindir.

Zeytinin Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram yani yaklaşık olarak 50 adet zeytin besin lifi olarak günlük ihtiyacınızın yüzde 13’ünü, A vitamini olarak yüzde 8’ini, kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 5’ini, demir ihtiyacınızın yüzde 3’ünü, ihtiyacınızın yüzde 19’unu ve bakır ihtiyacınızın yüzde 6’sını karşılamaktadır. Bunun dışında protein ve yap ihtiyaçlarınız karşılanmaktadır.

Zeytinin Faydaları Nedir?

-Zeytinin özellikle dolaşım sistemimizde faydaları çok fazladır. Serbest radikal dediğimiz yapıların kolesterol üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Aynı zamanda bu radikallerin fazlalığı damar sağlığınızı olumsuz olarak etkiler. Zeytinin içerisinde ise radikallerle savaşan antioksidanlar yer alır. Bu şekilde zeytinin damar sağlığınızı koruduğunu söyleyebiliriz.

-Zeytin kalp ve damar sağlığınızı korumaktadır. Özellikle kalpte ritim problemi yaşayan kişilerin zeytin tüketmesi istenmektedir.

-Zeytin hem meyve olarak hem de zeytinyağı olarak kan hücrelerinizin sağlıklı kalmasında çok önemlidir.

-Son zamanlarda bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda sızma zeytinyağının kolon kanserini önlemede çok etkili olduğu keşfedildi.

-Zeytinin en önemli özelliklerinden birisi DNA’ların yapısını korumasıdır. Zeytin bu özelliğe sahip olan nadir besinlerden birisidir.

-Zeytinin içerisinde olduğu için cildin genç kalmasını sağlar ve yaşlanmayı önler.

-Zeytin mideyi yormayan bir besindir. Yani yedikten sonra gaz sorunu ve gibi problemler yaratmaz. Özellikle gastrit ve ülser gibi sıkıntıları olan kişiler zeytin tüketerek midelerini rahatlatabilirler. Yalnız bu durum sadece siyah zeytin için geçerli bir özelliktir. Yeşil zeytin genellikle tuzlu ve ekşi olduğu için mideyi rahatlatmaz.

-Yeşil ve siyah zeytin demir bakımından çok zengindir. Vücudumuzun ne kadar demire ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz zaman gün içerisinde mutlaka zeytin tüketmeniz gerekmektedir.

Zeytinyağının Faydaları

Zeytin faydalı olduğu gibi zeytinyağı da oldukça faydalıdır. Cildi gençleştirme ve tazeleme gibi özellikleri olduğu bilinen zeytinyağı özelikle kalp dostu olmasıyla da dikkat çekmektedir. Her gün mutlaka bir yemek kaşığı kadar zeytin yağı tüketmelisiniz. İlerleyen yazılarımızda zeytinyağının faydalarına detaylı olarak değineceğiz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Zeytinin Faydaları için yorumda bulun

    Zeytinin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zeytinin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.