Avokado Yağı Besin Değeri

Pek çok akıllı yiyici diyetlerine avokado eklerken, avokado yağı daha az popülerdir. Ancak avokado yağı mutfakta birçok kullanım alanı olan sağlıklı bir yağdır. Bazı insanlar saç ve cilt sağlığı için avokado yağı kullanır. Bu yağı günlük rutininize eklemek, mutfakta kullandığınız diğer yağlara göre daha sağlıklıdır ve kullandığınızda güzellik ve sağlık açısından birçok önemli fayda sağlar.

Besin Değeri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir çorba kaşığı avokado yağı için sağlanmaktadır.

  • Kalori: 124
  • Yağ: 14g
  • Sodyum: 1 mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Elyaf: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0g

Avokado Yağındaki Yağlar

Avokado yağında üç farklı yağ türü vardır. Avokado yağında az miktarda doymuş yağlar vardır. Doymuş yağlar, kalp hastalıklarına katkıda bulunduğu için daha az sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Kalp Derneği, bir yemek kaşığında 4 gram az doymuş yağ içeren yağları önermektedir. Avokado yağları, yemek kaşığı başına iki gramın hemen altında doymuş yağ sağlar.

Avokado Yağı Besin Değeri

Ayrıca bir çorba kaşığı avokado yağı tükettiğinizde iki gram çoklu doymamış yağ elde edersiniz. PUFA olarak da söylenen çoklu doymamış yağ asitler, kardiyovasküler sistemleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle sağlıklı yağlar olarak bilinir. Avokado yağlarının çoğu tekli doymamış yağlardır. Tekli doymamış yağlar öncelikle bitki kaynaklarından gelir ve genellikle oda sıcaklığında sıvı haldedir.

Sağlık Yararları

Avokado yağı oleik asit bakımından yüksek olduğu için tükettiğinizde kalp sağlığı açısından faydalar elde edersiniz. Oleik asidin, kalp hastalıklarını azaltmaya yardımcı olmak için LDL kolesterolü yani kötü kolesterol olarak da bilinen kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.

Araştırma insanlar üzerinde yapılmamasına rağmen, avokado yağının kilo kontrolüne yardımcı olabileceğine dair bazı verilere ulaşmıştır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, avokado yağının tüketimi glikoz toleransını, insülin direncini arttırmaktadır ve daha düşük vücut ağırlığına katkıda bulunduğu görülmektedir. Ve başka bir çalışma, avokado yağı tüketen sıçanlarda metabolik belirteçlerde gelişmeler buldu.

Bununla birlikte, kilo verme diyetine avokado yağını dahil etmeyi seçebilirsiniz. Tüm yağlarda olduğu gibi avokado yağının da yağlı olduğunu bilmeniz gerekir. Yağlar, protein ve karbonhidratlar için gram başına 4 kalori yerine, gram başına 9 kalori sağlamaktadır. Bu nedenle, avokado yağları sağlıklı olarak görülse de , sağlıklı bir diyet yapmak için ve kilonuzu korumak için avokado yağını ölçülü tüketmelisiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Avokado Yağı Besin Değeri için yorumda bulun

    Avokado Yağı Besin Değeri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avokado Yağı Besin Değeri için ilk yorumu yapabilirsin.